Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Kontroverzní generál dostane nový pomník

06.08.2018

MORAVSKÉ BUDĚJOVICE (pch) - Před časem rozvířila hladinu veřejného mínění v Moravských Budějovicích informace, že by snad mohlo dojít k přejmenování parku před gymnáziem na park generála Jeana Boudeta, který v Moravských Budějovicích zemřel a v parku byl pohřben (Horácké noviny informovaly).


„K přejmenování parku nedojde,“ prozradil ředitel městského kulturního střediska Karel Nechvátal. Tato informace vzešla z nešťastně formulované ankety, kterou uspořádali studenti gymnázia.

Nicméně v sobotu 13. října bude nad hrobem napoleonského generála Jeana Boudeta, kterého část tamní populace chápe spíše jako okupanta, odhalen nový pomník. Jeho stavbu financuje francouzská strana, a to především rodina Boudetova.

„Program na 13. října nyní dáváme dohromady,“ řekl Karel Nechvátal. Podle jeho slov by na náměstí mělo být ležení napoleonských vojáků. Slavnostní odpoledne by mělo začít na zámku, tedy v místech, kde Jean Boudet 14. září 1809 zemřel. Pak by měl jít průvod městem až do parku před gymnáziem, kde proběhne akt odhalení nového pomníku. Poté by se měla konat i přednáška na téma napoleonských válek, zvláště pak s přihlédnutím k vojenským operacím na jihozápadní Moravě. Vášně, které prvotní myšlenka vyvolala, se podle Karla Nechvátala ve městě už uklidnily. Jean Boudet se narodil 9. února 1769 v Bordeaux. Jeho vojenská kariéra se naplno rozjela po revoluci v roce 1789, kdy dlouhá léta sloužil v Karibiku. Brzy po návratu do Francie se stal jedním z předních Napoleonových generálů. Zúčastnil se italského tažení a poté se vrátil zpět do Karibiku. V roce 1803 už byl opět v Evropě a účastnil se všech napoleon- ských tažení. V roce 1809 neuspěl v bitvě u Wargamu a dostalo se mu tvrdé kritiky od samotného císaře Napoleona. Právě tento psychický tlak je uváděn jako jedna z možných příčin jeho smrti. Mohl ho dohnat k sebevraždě, nebo zhoršit jeho nemoc, za kterou měly stát jisté střevní obtíže.

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk