Horácké novinyVychází každý týden v úterý a v pátek. Objednávka předplatného

Kostely otevřou své dveře

26.05.2011

Třebíčsko - Noc kostelů? Už ten název rozechvívá duši a probouzí pocity zvědavosti a tajemna. A právě o to při této akci jde. V Třebíči máme možnost vydat se na tuto noční pouť po kostelích potřetí, některé okolní obce se přidávají. Cílem církví, které se této akce účastní, je nejen ukázat chrámy v jiném světle, ale také přilákat do nich i ty, kdo tato místa v běžném životě míjejí.


CARMEN
Letošní Noc kostelů je trošku jiná, než byla v uplynulých dvou ročnících. Tentokrát se jí zúčastní také kostel Českobratrské církve evangelické na Bráfově třídě, chrám sv. Václava a Ludmily na Gorazdově náměstí Církve pravoslavné a Přední synagoga na Tichém náměstí v židovské čtvrti, která slouží jako modlitebna Církve československé husitské. Zeptali jsme se, jak se na Noc kostelů dívá Jakub Holík, farář z baziliky sv. Prokopa.

Kolikátá je to Noc kostelů pro vás?

Pro mě první, protože dosud jsem sloužil na malých farnostech na Žďársku, kde je situace jiná než ve městech. Tam jsou kostely otevřeny podle potřeby stále a nepřipadalo nám, že je třeba se této akce účastnit.

Jaký vy osobně vidíte přínos této akce?

Základním momentem je představení prostoru, kde se křesťané scházejí k modlitbám, i nekřesťanům. Navíc způsobem, kterému mohou rozumět. Lidé, kteří nechodí do kostela a nerozumí obřadům, mohou mít ostych. Takto jsou jim předkládány programy, kterým rozumí a přitom jim křesťanství přiblíží. Každý kostel to pojal po svém.

Zde v bazilice sv. Prokopa se hodně zaměřujeme na tradici benediktinskou. V části krypty budeme mít vymezen prostor zvaný skriptorium, kde budou mít příchozí možnost zahrát si na benediktiny a zkusit si opsat větu z Bible. K dispozici bude i tabulka s písmem zvaným hlaholice a každý si bude moci své jméno přepsat do podoby, jak by vypadalo zapsáno v době, kdy byl učiněn první přepis bible do staroslověnského jazyka, v době sv. Cyrila a Metoděje. Lidé se tak na pět minut stanou mnichy a vyzkouší si, co pro kulturu a vzdělanost dělali. Kromě toho si budou moci prohlédnout prostory, kam se jinak nechodí, bude se promítat film o fungujících benediktinských klášterech v Praze-Břevnově a v Rajhradě u Brna, děti zahrají divadlo o svatých a patronech, kteří zdobí baziliku.

Jaký program bude v ostatních kostelích?

Bude toho hodně a každý kostel to pojme po svém. Podrobný program si mohou lidé vyzvednout jak při vstupu do kostela, tak v informačních centrech. Město s námi letos velmi pěkně spolupracuje, což je skvělé.

U sv. Martina, protože je to centrum, bude program hodně zaměřen na život farnosti, bude možno vystoupit na věž? Poprvé bude letos otevřen pravoslavný kostel, kde bude pan farář vyprávět o byzantských obrazech - ikonách, o které je poslední dobou velký zájem. V přední synagoze bude program zabývající se historií třebíčské židovské obce a synagogy samotné. V evangelickém kostele je každý bod programu nazván určitou větou z Bible? Bude tam vyprávění, hudba i film z festivalu Jeden svět Kimčongílie (severní Korea).

Jak přijaly nekatolické církve nabídku účastnit se této akce?

S nadšením. Akorát malé církve mají trošku obavu, jak to zvládnou organizačně. Ale program tomu přizpůsobili a určitě dopadne dobře.

Kolik lidí se na akci podílí a kdo vám pomáhá?

Každá farnost vychází ze svých zdrojů a tím je také vlastně trochu určován program. Hudební program zajišťují sbory, které zpívají při bohoslužbách nebo v kostelích. Nejznámější je určitě Animata. Není to nikdo, kdo by celoročně stál bokem. Co se týká zaštítění, tak je to biskupství brněnské, které nám také dodalo materiály a pomohlo s grafikou, která je jednotná pro celou republiku. Zaštítil to také starosta Pavel Heřman, takže v každé skládačce s programem je vedle průvodního slova děkana Jiřího Dobeše i slovo jeho. Oni dva společně také Noc kostelů zahájí v 18 hodin u sv. Martina.

Jak to bude v kostele na Jejkově?

V těsné blízkosti budou probíhat Slavnosti piva, takže byl doprovodný program zrušen a bude pouze prohlídka kostela. Uvidíme, jak to bude v příštích letech, protože s termínem se hýbat nedá, je to celostátní, vlastně mezinárodní akce, která je vždy poslední pátek v květnu. Pivní slavnosti mají také termín neměnný, takže uvidíme, jak se podaří tuto nepříjemnost vyřešit.

Součástí programu je také poutnický pas ? místo pro razítka jednotlivých kostelů. Je to nějaká soutěž?

Ne, to je jen tak pro radost a zajímavost. Obejít šest kostelů není nic těžkého. O to ale určitě nejde. Tato akce by měla sloužit spíš k zamyšlení, zklidnění, usebrání se a meditaci. Ne závodění. O tom se ale nedá vyprávět. Pros-tě přijďte.

Autor: Jan Uher
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk