Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Kraj hledá úspory

06.05.2020

VYSOČINA (mach) - Nejen město Třebíč, ale už i Kraj Vysočina mapuje možné úspory ve schváleném rozpočtu. Koronavirus zúčtuje s námi všemi, krajský úřad nevyjímaje. Seznam úspor se teprve rýsuje. Zatím je jasné, že se úspory nedotknou financování příspěvkových organizací.


Krajští ekonomové odhadují, že jen za duben chybí v krajské pokladně na straně příjmů padesát milionů korun. Rozdíl mezi očekáváním a realitou vedení Kraje Vysočina mírně redukovalo seznamem navržených úspor. Jejich výše je nyní téměř 222 miliónů korun. „Úspory kraj důsledně hledá pouze na svých kapitolách s tím, že se nepromítnou do provozních příspěvků krajských příspěvkových organizací,“ informoval po jednání Rady Kraje Vysočina náměstek hejtmana pro oblast ekonomiky a majetku Martin Kukla.

S ohledem na aktuální ekonomickou situaci v Česku se dá předpokládat, že obdobný trend, tedy nižší výběr daní, bude pokračovat. Podle Martina Kukly se v této částce promítnou téměř stomiliónové úspory investic na majetku, kterých kraj docílil využíváním elektronických aukcí při výběru stavebních firem. Devatenáct milionů v kapitole doprava je úspora za nižší náklady na letošní zimní údržbu. Téměř 4,5 miliónu korun ušetří Kraj Vysočina v oblasti sociálních věcí. Tato částka byla vyčleněna na prorodinné a společenské akce (např. Letní dovádění), které se s ohledem na současný stav nemohou uskutečnit. Odbor školství ušetřil na nepořádaných školních soutěžích a aktivitách částku 3,58 miliónu korun. A ušetřil i samotný úřad. Tři miliony zůstanou nevyčerpány díky zrušeným seminářům, školením a odložené obměně vozového parku.

Pokud jde o příspěvkové organizace, vedení Kraje Vysočina jim doporučilo pečlivě zvažovat potřebnost veškerých výdajů. „Nemožnost odhadnout vývoj letošních příjmů Kraje Vysočina bude pravděpodobně jistou komplikací při přípravách krajského rozpočtu na rok 2021. Obávám se, že nastavení předpokládaných příjmů, na které budeme moci postavit očekávané výdaje, bude tak trochu věštěním ze skleněné koule,“ uzavřel náměstek Martin Kukla.

Autor: mach
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk