Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Krampusové se vrátí do ulic města

27.11.2019

MORAVSKÉ BUDĚJOVICE (mach) - Pokud se toužíte bát a zažít nevšední událost, poznamenejte si v kalendáři datum 30. listopadu. V tento den se v centru Moravských Budějovic uskuteční druhý ročník pochodu krampusáků. Pro letošek slibují pořadatelé zásadní změny. Čeká vás zábava, akce, na čtyři desítky masek, dým, kouř a tvrdá muzika!


Krampus nebo čert?

Mnohým rodičům je to vcelku jedno, jen když setkání s takovým stvořením bude mít kladný vliv na chování jeho potomka. Přesto je mezi nimi podstatný rozdíl. Klasický český čert pochází z pekel. Má rohy, kopyto, ocas a přes rameno pytel na zlobivé děti. Oproti tomu původem alpské strašidlo tzv. krampus je alpské strašidlo. Je to děsivé rohaté stvoření, které postrádá ocas i kopyto. Stejně tak jako čert, i krampus, chodívá na předvečer svátku sv. Mikuláše navštěvovat děti.

Bát se chtějí i Češi

V sousedním Rakousku a Německu se koncem minulého století masově rozšířila tradice pochodů krampusů ulicemi obcí i měst. Odtud se začátkem nového tisíciletí začala tradice šířit i do dalších zemí, Česko nevyjímaje. Dnes už pochod krampusů v jihočeské Kaplici, či v jihomoravských Židlochovicích patří k vyhlášeným předvánočním akcím, na které se každoročně těší děti i dospělí. Vznikají nově i další akce tohoto typu. Když se loni na podzim objevila informace, že půjde krampus průvod Moravskými Budějovicemi, vzbudilo to obrovský zájem. Český člověk je tvor vynalézavý. Krampusové se na Vysočině, a na Třebíčsku zvlášť, objevují jen výjimečně. A když už, jedná se o draze placenou akci. Proto si parta mladých lidí působících okolo ochotnického divadla Špeluňka z Moravských Budějovic tak trochu v nadsázce řekla, že pro pobavení lidí zorganizují vlastní krampus show. Bez osobních zkušeností, bez toho, že by kdy skutečného krampuse naživo viděli, se do příprav vrhli s vervou sobě vlastní.

Krampus v Budějicích

„Před dvěma lety o posvícenském průvodu jsme si říkali, že je škoda, že je jen jeden. Přemýšleli jsme nad tím, že bychom rádi veřejnosti nabídli něco, co tu ještě nebylo. Tehdy nás napadlo zorganizovat krampus průvod. Když jsem byl malý, čertů jsem se bál. Pak jsem si k tomu našel cestu, vždycky mě to zajímalo. Slovo dalo slovo. Během roku jsme připravili masky, dohodli jsme se s městem, s Besedou a šli jsme do toho. Rozhodně jsme nečekali takový nápor lidí. Říkali jsme si, že když dorazí tak pět stovek lidí, bude to fajn,“ přiblížil nám prvopočátky odvážného počinu Patrik Holík, hlavní organizátor akce, autor myšlenky a tvůrce kostýmů v jedné osobě. Na slovo krampus lidé prostě slyší, i dospělí se chtějí bát. Odhadovaný počet návštěvníků se nakonec vyšplhal ke třem a půl tisícům. „Možná jsme neměli hned použít název krampus,“ připouští organizátor. Prvotní nadšení návštěvníků z krampuslaufu (průvodu krampusů) vystřídalo zklamání. V průvodu šlo pouze několik kostýmovaných figur – Mikuláš, dva andělé a osm čertů. Masky a kostýmy pocházely z vlastní dílny. Jejich tvůrcem je Patrik Holík, který studuje Janáčkovu Akademii múzických umění v Brně, obor scénografie a má tak k umělecké tvorbě z celé party pořádajících členů asi nejblíž. Pravý krampus má masku dřevěnou, stále častěji se objevují moderní silikonové. Masky moravskobudějovických čertů jsou utvářené pomocí epoxidové pryskyřice. „Snažím se těm skutečným krampusáckým co nejvíce přiblížit,“ ujišťuje Patrik. Jak moc se mu to daří, se můžete přesvědčit naživo během průvodu. Parta nadšenců chce postupně vše vylepšovat a epoxidové masky nahradit klasickými dřevěnými. Také umělý kožich časem na kostýmech nahradí přírodní kožešiny. Vše chce ale svůj čas. Vždyť pořizovací cena kompletní krampus masky včetně obleku začíná někde na třiceti až padesáti tisících korunách.

Pořadatelé se loňským ne- úspěchem nenechali odradit, ba právě naopak. „Negativní ohlasy nám nevadí. Tedy nevadí nám taková ta konstruktivní kritika. To, co děláme, děláme primárně pro město. Proto, aby se tu něco dělo,“ říká Patrik Holík. Masky i kostýmy procházejí renovací a úpravami. Pro větší efekt dostanou masky oči, které budou podsvícené LED osvětlením. Novinkou letošního druhého ročníku je účast hostujících skupin. Z Jihlavy dorazí Krampus Ericius Vysočina a z jihočeské Kaplice Krampas X. Díky spojení s dalšími dvěma skupinami se v průvodu představí na čtyři desítky masek. Přibude pyrotechnika, tvrdá muzika a i samotní krampusové budou mnohem akčnější. Krom klasických masek, tzv. perchten (méně děsivé) budou k vidění i tzv. rettei masky (podobné drakům s velkými zuby).

Současnost krampusů

V současné době se krampus a vše kolem něj těší stále větší oblibě, a to nejen v Německu a sousedním Rakousku, ale třeba i u nás v Čechách. Spousta zapálených fanoušků propadla kouzlu děsivých uměleckých masek a jejich propagaci. Není to jen o tom, jednou za rok si obléci kostým, masku a vyrazit strašit do ulic. Krampus je di- vadlo, cirkus, divoké a atraktivní představení. Přípravě na veřejná vystoupení se aktéři mnohdy věnují celý rok. Pilují kostýmy, vytvářejí doplňky. Krampus je pro mnohé životní styl a propagace krampus na veřejnosti je pro ně s trochou nadsázky životním posláním. V mnoha regionech po Čechách vytlačují krampusové tradiční české čerty. Doba pokročila a laskavý český čert už nikoho nevyděsí. Zato pochody krampusů táhnou a většina masek děsí i dospělé. Když k tomu přidáte alespoň špetku hereckého projevu, vyskakování na zátarasy, svítící oči, šlehání koňským ohonem, hašteření krampusů mezi sebou, dýmovnice a tvrdou muziku, získáte koktejl, který nenechá nikoho chladným. Tahle divadelní šou zkrátka táhne a získává stále více obdivovatelů. Za krampuslaufy už nemusíte k zahraničním sousedům. Mezi nejznámější tradiční pochody krampusů v Čechách patří například pochod v Brně, Praze, Židlochovicích či Kaplici. A právě v jihočeské Kaplici se krampusové dočkali i svého muzea. Krampusové se do Čech sjíždějí z různých koutů Německa a Rakouska a stále častěji jim důstojně sekundují krampusové z Čech, kteří se sdružují v několika velmi dobře fungujících seskupeních. Krampus pochody na různých úrovních kvality v současnosti již pořádá téměř každé větší město.

Autor: mach
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk