Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Květen 1945 stál spoustu nevinných životů

10.05.2018

ROUCHOVANY, DALEŠICE (pch) - Tři obce - Hrotovice, Dalešice, Rouchovany - leží kousek od sebe. Všechny na konci války zažily bombardování, které si dohromady vyžádalo téměř 150 lidských životů. Případy z Hrotovic a z Dalešic jsou dostatečně známy, o Rouchovanech se dosud příliš nemluvilo.


Byl čtvrtek 26. dubna, když se nad Rouchovany objevila dvě ruská letadla a shodila bomby k mostu přes Rouchovanku. V té době se zde zdržovalo několik žen s dětmi. Výsledkem náletu bylo pět mrtvých – Marie Dufková (1909), Jiřina Vítková (1917), František Vítek (1941), Ludmila Nováková st. (1896) a Ludmila Nováková ml. (1936). Malý František byl na místě mrtev, ostatní pak zemřeli během převozu nebo v nemocnici v Třebíči.

V pondělí 7. května byl na místě na místě tragédie odhalen a požehnán nový kříž, který bude rouchovanskou tragédii připomínat dalším generacím. „Smrt nezvítězí, pokud my nezapomeneme,“ řekl ve svém krátkém projevu starosta obce Vladimír Černý. Pietního aktu se zúčastnila i paní Veselá, dcera Ludmily Novákové st.

O pár hodin později se v parčíku před školou sešli i občané Dalešic, aby si připomněli události ze 7. května 1945. Sovětská letadla nalétla na Dalešice v krátkém sledu dvakrát. Výsledkem bylo 45 poškozených domů, 27 občanů Dalešic našlo tento den smrt.

Program u pomníku obětem války začal v osm hodin večer. Nejprve krátce promluvil starosta obce Jaroslav Zadražil a následovalo vystoupení dětí z místní základní školy. Celou tragédii pak podrobně připomněl místostarosta Rudolf Špaček.

Poté se průvod za doprovodu řízné dechovky vydal na náves, kde byl spuštěn ohňostroj.

Foto HoN: Petr Chňoupek

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk