Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Lavického imaginativní dekalky

13.02.2017

Třebíč (ap) - Název „Alchymáže a koláže“ nese současná výstava Vladimíra Lavického ze sbírek Dagmar Benešové a Jana Dočekala, za kterou mohou zájemci zamířit do Galerie Ladislava Nováka v třebíčském Zámostí.


Vladimír Lavický (1923 – 1997) byl organizátorem třebíčského kulturního života, mj. i ředitelem Okresní knihovny v Třebíči. Jako malíř po roce 1970, kdy byl z ideologických důvodů odstraněn z veřejného života, rozvíjel ve své volné tvorbě výtvarné techniky koláž, alchymáž a dekalk s výrazně surrealistickým vyzněním.

Současná Lavického výstava, pořádaná ke dvacátému výročí úmrtí autora, je v komorních prostorách galerie ještě komornější instalací autorových děl využitím pouze dvou ze tří místností. Převažují malby vytvořené kombinací alchymáže a dekalku. Takový postup naznačuje, že autor nejprve ředidly rozrušil barvy původní, třeba i průmyslově tištěné předlohy, a uvolněnou barevnou vrstvu znovu otiskl na jiný papír. Záleželo na tom, jak byla barva kohezní (soudržná), adhezní (přilnavá) a zároveň i na její krycí mohutnosti a barvicí vydatnosti, aby se ve výsledku vytvořila textura podobná mechům, lišejníkům, povrchu hornin či organickým strukturám. Pokud jsou taková díla vytvářena přetiskem barev na polovinách uprostřed přehnutého papíru, vznikají osově souměrné tvary okamžitě evokující lidské tváře, imaginární portréty či tělesnou stavbu nejrůznějších živočichů. Přetiskem vytvářené bohaté žilkování barevných skvrn je vlastně přírodním procesem, vrásněním barevné hmoty či pasty, které nelze předem přesně definovat, jen pro ně připravit vhodné podmínky v procesu „řízené náhody“. Výsledkem je však dílo, jehož přesvědčivost nelze napodobit sebešikovnějším překreslováním či záměrnou výtvarnou stylizací. Stačí pak, aby autor drobnými barevnými zásahy zvýraznil „své vidění“, které mu bohatě tvarovaná barevná skvrna nabídla. Je zřejmé, že tento způsob tvorby Vladimíra Lavického velmi za- ujal a realizoval v něm své nejvýznamnější práce z rodu faunů a démonů jako jsou na výstavě obraz „Kyklop“, „Sova“, „Lady Macbeth“, „Antická krajina“, „Ofélie“, „Tvář z Apokalypsy“ nebo „Palach“. Poněkud jiného druhu jsou Lavického koláže, ze kterých více zaznívá uvolněná atmosféra 60. let a tehdejší modernity.

Výstava v Galerii Ladislava Nováka potrvá do 2. dubna, otevřena bude denně od 9 do 17 hodin.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk