Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Legie nebyly jen Zborov

15.05.2017

TŘEBÍČ (pch) - Letos si připomínáme sté výročí bitvy u Zborova, významného to vystoupení československých legií na ruské frontě. Městská knihovna v Třebíči připravila k tomuto výročí rozsáhlou akci Legie nebyly jen Zborov, která potrvá od 16. května do 13. července.


Od 16. května do 13. července bude v klubovně dospělého oddělení probíhat výstava se stejnojmenným názvem. Výstava k 100. výročí bitvy u Zborova představí československé legie v artefaktech a dobových písemnostech. Výstavu zahájí vernisáž v úterý 16. května po první přednášce z cyklu. Jako hudební doprovod vystoupí skupina Dvorkaři s pásmem vojenských písní.

Ve stejný den, tedy v úterý 16. května v 17 hodin v sále hudebního oddělení proběhne přednáška Radima Kapavíka ze spolku Signum belli 1914 na téma jihlavský 81. pěší pluk v bitvě u Zborova, naváže tak na přednášku z roku 2014, ve které mapoval osudy jihlavského 81. pěšího pluku na východní frontě od začátku Velké války 1914 do roku 1916.

V pondělí 22. května v 17 hodin v sále hudebního oddělení proběhne další přednáška, tentokrát na téma Ludvík Svoboda a jeho místo v československých legiích. Přednáší Petr Tolar z Československé obce legionářské.

Další přednáška se uskuteční o den později, tedy v úterý 23. května a též od 17 hodin v sál hudebního oddělení. Přednáší Radim Chrást z Československé obce legionářské. Hlavním tématem přednášky budou válečné osudy třebíčského rodáka, armádního generála Jana Syrového.

V pondělí 5. června v 17 hodin opět v sále hudebního oddělení bude přednášet Miloslav Sviták z Klubu vojenské historie 29. pěšího pluku „plk. Josefa Jiřího Švece“, Jindřichův Hradec na téma Osudy a odkz plk. J. J. Švece. Tragický osud československého legionáře, učitele a člena českého tělocvičného spolku Sokol, který se završil 25. října 1918 v Aksakově v Rusku.

Poslední přednáška proběhne v pondělí 12. června v 17 hodin v sále hudebního oddělení. Přednáší Vlastislav Valda, člen Československé obce legionářské na téma Legionáři z Třebíčska. Strastiplné příběhy rodáků z Třebíčska bojujících na frontách I. světové války pod praporem československých legií, jejich náročný návrat do vlasti s následným někdy nelehkým životem v nové republice.

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk