Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Malé formáty Miroslava Štolfy

20.10.2016

Nové město na Moravě (ap) - Brněnský malíř Miroslav Štolfa vystavuje své kresby a malby malých formátů V Horácké galerii v Novém Městě na Moravě.


Miroslav Štolfa (1930) je i na Třebíčsku dobře známý brněnský malíř, který ovšem kvalitou své tvorby dávno přesáhl regionální moravská měřítka. Nic však není Štolfově malbě vzdálenější, než zachycování lyrické tesknice vysočinských roubených chalup, i když se rodina Štolfova do Brna přistěhovala právě z Vysočiny. Štolfa je malíř, jenž vyrůstal v industriálně periferní krajině v okolí maloměřické cementárny a kterého odjakživa vzrušoval svět závodních motocyklů Masarykova okruhu. V letech 1960 – 1962 věnoval intenzívní pozornost dramatickému kontrastu lidské psychiky a „chladného” stroje. Na téma vztahu člověka a techniky navázal i v cyklu Elektrárny a později pro Jadernou elektrárnu Dukovany namaloval v době jejího vzniku i jeden svůj rozměrný obrazový triptych.

Od těch dob však uplynulo třicet let a Štolfa mezitím proslul jako umělec, který od - 80. let vytvořil rozsáhlý a znalci ceněný cyklus obrazů Nová příroda, v němž přírodní podstatu našeho světa přetavil do podoby kapot, pod nimž mizí původní krajinné prostředí. A v cyklu Horizonty jako by už segmenty nekonečné průmyslové produkce doslova vytlačovaly z našeho zorného pole vše přírodní. Malé formáty, které pětaosmdesátiletý klasik používá v současné době, umožňují autorovi rychleji zachytit pohyb imaginace. Stojíme před nimi s otázkou, zda se jedná o předmětné či nepředmětné umění, zda jsou to krajinné výseky, zátiší, draperie či detaily technických konstrukcí. Zdá se však, že právě toto „vyluštění motivu“ není tím podstatným. Štolfovo stále více odhmotněné malování jako by s postupem času jasněji poukazovalo především k samé podstatě malby jako jedinečného výtvarného média. A zároveň tak naplňovalo dávnou myšlenku Štolfova malířského předchůdce Josefa Šímy, že totiž v životě každého malíře jsou chvíle, kdy se musí až osudově přiblížit nebo znovu přiblížit ke světlu. Štolfova výstava, nazvaná Malý formát, potrvá v Horácké galerii v Novém Městě na Moravě do 30. října.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk