Med je voňavá a sladká řehole
Koněšín - Nastává medové období, kdy včelaři stáčejí druhý, tmavý med a milovníci tohoto sladkého léku navštěvují své včelaře a nakupují si zásoby na zimu. Každoročně jsou zákazníci, ale hlavně včelaři v napětí, jaká bude snůška, a tudíž i cena. Nepamatuji se, že by šla nějak výrazně dolů. Již léta se drží okolo 80 korun. Podle toho, o jaký med se jedná.
Poslední roky sužují včelstva různé choroby, které mohou někdy vést až k jejich úplné likvidaci. Asi nejvíce skloňovaná je nyní varoáza ? napadení včel malinkatým, sotva milimetr velkým roztočem kleštíkem včelím, který k nám připutoval z Indie. Naše včely se s ním samy vypořádat nedovedou a při zanedbání péče se tito roztoči mohou stát doslova metlou.
Jak je to tedy letos s medem, jsme se rozjeli zeptat zkušeného včelaře Jaroslava Kůrky, který má svoje včelstva nad překrásným údolím Dalešické přehrady. Když jsme přijeli, byl zrovna v pilné práci, zakuklen a zahalen voňavým dýmem u svých milovaných včel. A tak jsme si začali povídat s jeho ženou, rovněž zkušenou včelařkou, která stáčela med. Naše první otázka, je-li pouze pomocnie, nebo taky včelařka, tedy vyplynula ze situace. „Jenom pomocnice,“ směje se sympatická paní Kurková, „ale včelařství mě provází celý život. Můj tatínek byl řídící učitel a včely nějak k tomuto povolání patřily, nebo mně to tak alespoň vždycky připadalo. Vždycky, když jsme se stěhovali, jely s námi i včely.“ Zeptat se, jestli si tedy manžela vybírala podle toho, kolik měl úlů, se zase přímo nabízelo. „Ale kdepak, manžel tehdy žádný včelař nebyl. To byla náhoda. Na chatě, kterou jsme měli tady kousek níž, nyní by byla pod vodou, přiletěl roj včel. Manžel ho s kamarádem odchytli, zavřeli do sklepa a do večera sehnali úl. Byla to taková divočina, ale tatínek z toho měl hroznou radost, že se řemeslo vrací do rodiny. Asi to byl můj osud.“ Pak už přišel pan Jaroslav Kůrka a rozhovor pokračoval s ním.
Odkdy tedy včelaříte?
To si náhodou pamatuji velice přesně. Protože vzpomínky na to jsou velice silné, bohužel ne zrovna příjemné. S včelařením jsme začali v roce 1968, tedy v roce, kdy k nám přijeli Rusáci. Jeli jsme tehdy zčerstva za včelami a u Jindřicha se k nám přidala ruská patrola. Bylo to nepříjemné.
Kolik je letos medu, jakého a jak je kvalitní?
Zatím to vypadá dobře. Toho prvního, světlého neboli květového medu moc nebylo, tak jsme ho nechali včelkám. Teď se točí med tmavý, lesní a zdá se, že ho bude dost. Průměrně máme ze včelstva tak deset kilo, ale když to takhle půjde dál, bude to rozhodně o něco lepší.
Co určuje cenu medu?
Je to každý rok trochu jiné. Já se vždy řídím množstvím medu, jeho kvalitou a také se dívám, za kolik se prodává jinde. To víte, nemám včely doma, jezdím sem za nimi z Třebíče, a tak musím započítat i nějakou tu cenu za benzín. Med letos vypadá i chutná znamenitě, a tak jsem jeho cenu nasadil okolo devadesáti korun.
Jaký produkujete med? Jak se to dělá, že med je třeba jenom lipový, akátový, malinový??
Já mám jen dva druhy, světlý a tmavý. Ten světlý je převážně z řepky, ten tmavý je lesní a jeho barva je způsobena medovicí. Tedy tím, co vylučují mšice. Chutná to mravencům i včelám a nám vlastně taky, protože včely z toho dokáží udělat med.
Ty čisté medy dělají kočovní včelaři, kteří jezdí za tím, co zrovna kvete, a postaví k tomu úl na kolečkách. My, stabilní včelaři je ale zrovna nemilujeme. Vozí našim včelám konkurenci a mohou přivléct i chorobu.
Je ten čistý med lepší, nebo stačí rozdělení na světlý a tmavý?
Já myslím, že lepší není. Ale pro někoho je určitě zajímavější. Cítíte tam různé vůně i chutě. Je to prostě něco trošku jiného. Bývá však i dražší, protože jeho získání je složitější a náročnější.
Jaký med jde nejvíce na odbyt?
Paradoxně ten tmavý. Odjakživa. Lesní med je prostě lesní med. Mám pocit, že je to i v pohádkách. Ale podle odborníků je to nesmysl a stejně dobrý, ne-li lepší je ten světlý, květový. Zájem v tomto případě udává i cenu a ta je tedy vyšší.
S těmi kočovnými včelaři jste mě přivedl na další otázku. Jak je to v okolí s varoázou?
Tady v bezprostředním okolí je to dobré. Ze zákona musí každý včelař za podzim třikrát provést takzvanou fumigaci. Do úlu se strčí zapálený knot napuštěný speciálním přípravkem a včely to tam musí hodinu vydržet. Roztoči to většinou nevydrží, pojdou a padnou na podložku, která je na dně úlu. Když je jich počet do tří kusů, je to dobré. Když je jich víc, musí se dělat další opatření. Ale tady v našem okolí je to dobré, žádná katastrofa.
Jak se varoáza šíří? Včely si přece své úly hlídají.
Hlídají, ale i u včel probíhá takzvané loupení. To znamená, že cizí včely pronikají do úlů a kradou med. A přitom právě dochází k zavlečení roztoče.
Za kolik od včelařů med vykupují ve výkupnách?
Kdysi za komunistů to bylo naprosto nedůstojné. Někdy to nebylo málem ani na nákup cukru na přikrmování. Teď je to daleko lepší, ale já do výkupu nedávám. Mám tolik stálých zákazníků, že mi některý rok dělá problém všechny uspokojit.
Jaké včelařské produkty byste ještě doporučil?
Včely mají všechno skvělé. Kromě medu můžeme prodávat propolis, ze kterého se dá připravit vynikající tinktura, ta je skoro na všechno. A mateří kašička, která je však příšerně drahá a její produkce již vyžaduje speciální přístup k chovu. A samozřejmě svíčky ze včelího vosku, které patří k vánoční pohodě.
Jakou vidíte budoucnost včelařství. Je to spíše záležitostí starších lidí, nebo se rekrutují i mladí?
U nás v rodině se bohužel nikdo nerekrutuje. Ani děti, ani vnuci. Takže s námi včelařství v rodině Kurků asi zanikne. Ale jsou mladí včelaři i včelařky. Mám však pocit, že je to stále spíš záležitostí starší generace. Své včely nemůže včelař opustit, dát si pohov. Ona je to totiž řehole. Krásná, voňavá a sladká, ale řehole.
Opouštím voňavé bzučící království, kde se i káva sladí medem a v batůžku na zádech si odnáším dvě lahve tmavého lesního medu. Už se těším, až si ho namažu na chléb s máslem. Znáte lepší pochoutku?

Krádež kola
Třebíč - Policisté pátrají po pachateli, který v Třebíči odcizil jízdní kolo a majiteli tak způsobil škodu za téměř dvacet tisíc korun. Ke spáchání činu došlo v pátek 22. listopadu v době mezi půl sedmou a půl devátou večer na ulici Na Kopcích. Pachatel vnikl do domu, kde odcizil pánské kolo, které stálo na společné chodbě. Jednalo se o celoodpružené kolo značky Specialized Camber FSR Comp. Místo činu policisté ohledali, zadokumentovali a v lokalitě provedli šetření. Dále zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu krádeže. Po pachateli a odcizeném jízdním kole policisté pátrají.
Krádež motocyklu
Třebíč - Policisté z obvodního oddělení Třebíč pátrají po neznámém pachateli, který
v pondělí 25. listopadu v době od páté hodiny ráno do čtvrté hodiny odpoledne odcizil na ulici Koželužská uzamčený motocykl Gilera, který byl zaparkovaný pod jedním z přístřešků na kontejnery u točny MHD. Pachatel tak majiteli motocyklu svým jednáním způsobil škodu v předběžné výši 15 tisíc korun. Přivolaní policisté místo trestného činu ohledali, zajistili stopy a následně případ zadokumentovali jako přečin krádeže, za který hrozí trest odnětí svobody až na dva roky. Po pachateli i po motocyklu v současné době pátrají.
Řidič byl pod vlivem drog
Jemnice - Policisté odhalili v sobotu 23. listopadu v Jemnici řidiče, který usedl za volant pod vlivem drog. Po jedenácté hodině dopoledne jel s vozidlem Mazda po ulici Na Podolí. Automobil policisté zastavili a provedli kontrolu. Dechová zkouška byla u čtyřiatřicetiletého muže negativní, test na zjištění ovlivnění návykovou látkou ale ne. Test byl u něho pozitivní na amfetamin. Policisté řidiči zakázali pokračovat v další jízdě a podrobil se lékařskému vyšetření, při kterém mu byl odebrán biologický materiál. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku na úseku dopravy, který policisté šetří.
Kamery v akci
TŘEBÍČ - V úterý 12. listopadu ráno si obsluha městského kamerového dohledového systému všimla pětačtyřicetiletého muže z Dobronína, který upadl v hale autobusového nádraží a zůstal ležet na zemi. Na místo okamžitě vyjíždí hlídka strážníků. Mezitím již muži poskytují pomoc přítomné osoby. Po zjištění, že muž má pravděpodobně hypoglykemický záchvat, je na místo přivolána Rychlá záchranná služba, která si muže převzala k ošetření.
Rodila na úřadě
TŘEBÍČ – Ve středu 13. listopadu ráno požádal strážníky o součinnosti při zavolání rychlé záchranné služby asistent prevence kriminality, který společně s pracovnicí úřadu práce, v budově městského úřadu na Masarykové náměstí, poskytoval první pomoc mladé ženě, u které se právě začal rozbíhat porod. Okamžitě byla předána do rukou záchranářů.
Unikal plyn
ČECHOČOVICE – Profesionální hasiči z Hasičského záchranného sboru stanice Třebíč museli v úterý dopoledne zasahovat v Čechočovicích. V jednom z rodinných domů tu docházelo k úniku plynu. Hasiči místo zajistili a předali odborné firmě.
Už to začíná
TŘEBÍČ - Policisté z obvodního oddělení Jemnice šetří případ nedodání objednaného zboží přes internet. Devětadvacetiletý muž si prostřednictvím inzertního portálu objednal herní konzoli Playstation 4Pro, přičemž za ni prodávajícímu zaplatil zálohu ve výši dva tisíce šest set korun. Objednané zboží mu ale do současné doby prodávající nezaslal. Z tohoto důvodu policisté celý případ zadokumentovali jako přestupek proti majetku a po jeho pachateli pátrají.
Planý poplach
BRANSOUZE – V pátek 1. listopadu krátce po poledni vyjížděli hasiči ze stanice HZS v Třebíči do Bransouz, kde byl ohlášen kouř, stoupající z lesa. Na místě hasiči zjistili, že nejde naštěstí o požár lesa, ale pouze o plání klestí. Ovšem pálení nebylo předem hasičům nahlášeno.
Ležel na Pražské
TŘEBÍČ - V úterý 22. října odpoledne přijali strážníci informaci o tom, že na Pražské ulici leží na zemi zřejmě podnapilý muž. Na místě byl nalezen dvaapadesátiletý muž z Mastníka, u kterého nebylo možno z důvodu jeho opilosti provést dechovou zkoušku na zjištění promile alkoholu v dechu. Po lékařském souhlasu byl převezen na Protialkoholní záchytnou stanici do Jihlavy.
Granáty na poli
NOVÁ VES, SOKOLÍ - V pátek 25. října přijali policisté integrovaného operačního střediska oznámení od čtyřiadvacetiletého muže, který uvedl, že na polích mezi obcemi Nová Ves a Sokolí nalezl předměty, které připomínají munici. K nálezu se dostavili policisté z obvodního oddělení Třebíč, kteří místo zajistili a přivolali pyrotechnika. Přivolaný pyrotechnik poté potvrdil, že se skutečně jedná o dva kusy protipancéřových dělostřeleckých granátů ráže 75 mm, které pocházely z druhé světové války. Z tohoto důvodu je na místě zajistil a převezl k odborné likvidaci.
Redakce: 568 858 715. Inzerce: 568 858 711. Rozšiřuje PNS a.s.
Distribuce předplatitelům: Česká pošta, Mezinárodní standard ISSN 1212-222X.