Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Městské louky budou útočištěm ohroženého smila

25.07.2011

Ptáčov - Na městských pozemcích se bude pást asi padesátka ovcí a tři krávy. Ekologové se tak snaží uchovat vzácný rostlinný druh smila písečného a další živočichy a rostliny, které jsou na něj více nebo méně navázány.


„Pozemky se nacházejí poblíž Ptáčova. Město už podepsalo smlouvu o spolupráci s Českým svazem ochránců přírody a tento svaz se bude o louky starat,“ uvedl tiskový mluvčí radnice Ivan Přibík. Konkrétně se jedná o tři menší pozemky ležící mezi samotnou obcí Ptáčov a Starým rybníkem. Jejich celková výměra je přes 8000 metrů čtverečních. Český svaz ochránců přírody bude v regionu stejným způsobem pečovat o víc než 16 hektarů pozemků.

Celá akce bude probíhat v rámci programu Ochrana smilu písečného na Třebíčsku a ochránci na něj usilují získat finanční prostředky z operačního programu Životní prostředí. V pátek 15. července podali svoji žádost.

„V uplynulých dvou měsících jsme oslovili řadu obcí, které jsou často vlastníky bývalých pastvin. O projekt projevilo zájem devět z nich,“ říká Filip Lysák z kněžického Českého svazu ochránců přírody. Na tradičně obhospodařovaných pozemcích, především spásaných dobytkem, se v minulosti smilu písečnému, rostlině se žlutými květy z čeledi hvězdnicovitých dorůstající do výšky 30 cm, dařilo. „Dnes je tento druh ohrožen v celé republice. Dokonce je zařazen mezi rostliny, pro které by se měl zpracovávat záchranný program. Na Třebíčsku se vyskytuje nejhojněji z celé České republiky,“ doplňuje Filip Lysák.

Přirozené prostředí, které smil k životu potřebuje, zarůstá travou a křovím. Spásání je ideální údržbou. „Cílem projektu je především odstranit náletové dřeviny a křoviny. Jde nám o to, aby se na daných pozemcích udržely jen nízké květnaté trávy, které jsou pro smil ideální. V porostech, které se nespásají, je smil odsouzen k zániku, protože v hustých porostech není schopný se rozmnožovat,“ vysvětluje Filip Lysák.

Autor: Vendula Krausová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk