Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Na čarodějnice už trojka jela

06.05.2020

DUKOVANY (red) - Minulou středu operátoři v reaktoru obnovili řízenou štěpnou řetězovou reakci na 3. bloku a ve čtvrtek ve 22:50 hod energetici začali dodávat bezemisní elektřinu do přenosové sítě. Nyní postupně zvyšují výkon bloku. Stoprocentního výkonu dosáhl blok v neděli.


Třetí výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany energetici odstavili koncem ledna. V průběhu odstávky energetici vyměnili 78 palivových kazet za čerstvé, provedli rozsáhlé revizní a servisní práce na zařízení primárního i sekundárního okruhu a plánovanou modernizaci systémů a zařízení. „Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Velkou pozornost jsme proto kromě výměny paliva a investičních akcí věnovali ověření a kontrolám stavu zařízení a komponent,“ vysvětlil ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský.

Už v uplynulém týdnu energetici provedli tlakové pevnostní a těsnostní zkoušky, během kterých ověřili stav a funkci zařízení, včetně řídicích a bezpečnostních systémů. V průběhu odstávky se energetici museli vypořádat se zavedením mimořádných preventivních opatření k omezení rizika nákazy zaměstnanců elektrárny nemocí COVID 19, včetně omezení přítomnosti zaměstnanců v elektrárně.

„Jsme si vědomi, že jsme významnou součástí kritické infrastruktury státu. V obou elektrárnách jsme proto s předstihem zavedli desítky opatření. Naším prvořadým zájmem je bezpečnost provozu i zajištění energetické bezpečnosti státu, ochrana našich zaměstnanců i dodavatelů,“ doplňuje člen představenstva a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek. Další odstávka čeká Jadernou elektrárnu Dukovany na konci září, během které energetici plánují vyměnit část paliva za čerstvé a rozsáhlé kontroly zařízení.

Autor: red
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk