Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Narkomani mají žně, začala sezona makovic

24.06.2010

Moravské Budějovice - Minulý týden strážníci městské policie našli v parku nedaleko centra města pět použitých injekčních stříkaček. „Jeden učitel ze ZŠ Havlíčkova nás upozornil na jednu stříkačku,“ uvedl vedoucí městské policie v Moravských Budějovicích Petr Dohnal. Strážníci pak v parku, na dětském hřišti a u řeky našli další čtyři stříkačky.


Nalezené injekce byly sesbírány do speciálních kontejnerů a předány do třebíčského K-centra. Případ pak byl nahlášen Policii České republiky.

Problém s narkomany je v Moravských Budějovicích dlouhodobější, ale daří se jej držet v nějakých mezích. „Najdeme tak jednu stříkačku měsíčně,“ konstatoval Dohnal. „Začíná sezona. Na polích se objevují makovice,“ vysvětlil.

Městská policie má místní narkomany více méně zmapované. „Je jich tady zhruba deset. Potkáváme se s nimi den co den,“ prozradil Petr Dohnal. „Kdo z nich ale nechal stříkačky v parku, nevíme,“ dodal. Do Moravských Budějovic ovšem dojíždějí vyznavači drog i z okolí. Podle Petra Dohnala se ve městě pravidelně objevuje například skupinka narkomanů ze Znojma.

V nalezených stříkačkách bylo opium a braun. „V Moravských Budějovicích jsou preferovány především levné drogy,“ připustil Petr Dohnal. Sem tam se objeví i nějaký heroin či pervitin. Teď, když se objevují na polích první makovice, nastává pro narkomany doba hojnosti. Přístup k droze je jednoduchý a hlavně zadarmo.

S drogami ve městě je ovšem spojena i drobná kriminalita. „Krádeže v supermarketech tu máme na dením pořádku,“ prozradil vedoucí městské policie. Podle jeho slov jde o partu pěti až deseti lidí, kteří většinou úspěšně unikají ochrankám supermarketů. „Jejich právní povědomí je na dobré úrovni, protože nikdy nenakradou za víc než pět tisíc korun,“ doplnil Dohnal. Nechybí samozřejmě ani vandalismus.

Kombinace dozrávajících makovic a teplého počasí dává strážníkům v Moravských Budějovicích tušit, že případy nálezů použitých injekčních stříkaček budou kulminovat.

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk