Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Sportovní manažer HFK Třebíč Pavel Němec.
(foto: Martin Mutl)

Nebudu lhát, dluhy máme, přiznává manažer Pavel Němec

27.06.2016

Třebíč - Nepovedenou sezónu má za sebou Horácký fotbalový klub Třebíč. V Moravskoslezské lize jen o vlásek unikl sestupu, a tak hráči, fanoušci ani vedení klubu spokojeností zářit nemohou. Sportovní manažer Pavel Němec v rozhovoru pro Horácké noviny nespokojenost s výsledkem nedávno skončené sezóny potvrzuje a už nyní spřádá plány na sezónu novou. Také musí myslet na možné hledání nového trenéra. Libor Zelníček totiž svoje další působení v Třebíči ještě nepotvrdil.


Nedávno skončený ročník Moravskoslezské ligy vám asi moc radosti neudělal. Jak ho hodnotíte?

Ano, při pohledu na konečné umístění rozhodně spokojení být nemůžeme. V některých zápasech se nám nepodařilo bodovat, nebo když jsme měli získat tři body, uhráli jsme jen remízu. Ve třetí lize jsme se zachránili jen kvůli tomu, že Sigma B neskončila na sestupovém posledním místě, když dokázala přeskočit nakonec poslední Vyšehrad. Kdyby to bylo naopak, padají z třetí ligy dva poslední týmy, takže i my. Po tom prvním ročníku ve třetí lize jsme asi trochu usnuli na vavřínech a teď se nám to nehodnotí dobře.

Kde vidíte příčiny toho, že se do poslední chvíle bojovalo o udržení?

Před sezónou jsme se museli rozloučit se čtyřmi hráči, kteří normálně hrávali v základu, ale také jsme neproměňovali gólové šance a hodně bodů jsme ztráceli v posledních minutách zápasů. Kdybychom na podzim neztratili tolik bodů zbytečně, mohli jsme být v závěru klidnější.

V posledních dvou sezónách, ale především v té nedávno skončené se v prvním týmu nepovedlo ideálně vyřešit post gólmana. Trápí vás to jako bývalého brankáře?

Stoprocentně nás to trápí. Tentokrát jsme řešili post gólmana hostováním Matiáška, Doležala nebo Zrzavého, ale toho trápila zranění. Tentokrát jsme vsadili na mladého jihlavského Soukupa, ale ukázalo se, že je to ještě mladý kluk, který se ještě musí učit. Když se pak Soukup zranil, naskočil mladý nadějný Procházka, který si nevedl špatně. Navíc jsme museli řešit to, že brankář, který měl jako trojka krýt záda brankářům áčka, o sobě nedával vědět a nechodil na tréninky ani zápasy. Takže post gólmana je první věc, kterou před novou sezónou musíme řešit.

Před sezónou se mluvilo i o Zrzavém, který v Třebíči v minulosti úspěšně působil, a navíc se mu sezóna hodně povedla. Nelitujete toho, že se ho nepodařilo přivést do Třebíče?

Před sezónou jsme to zvažovali s trenéry, protože Zrza k nám ještě pořád jakoby patří, ale museli jsme zohlednit jeho zdravotní stav. Má totiž prob- lémy s kolenem a už se nám tady stalo, že nevydrželo. Nechtěli jsme jít proto do rizika, že budeme bez brankáře a volili cestu hostování Pavla Soukupa z Jihlavy. Je fakt, že Zrzavému sezóna v Líšni vyšla, má to ze Slatiny čtyři kilometry a mohl trénovat. Když byl u nás, byla jeho tréninková docházka malá, protože byl v práci do pěti a my trénovali od půl šesté. Takže stíhal jen páteční trénink, a to bylo málo. I z tohoto důvodu jsme dali přednost Soukupovi, který byl na tréninku pravidelně.

Takže šance, že by se v příští sezóně Zrzavý objevil v Třebíči, není?

To neříkám, protože nějakého brankáře sehnat musíme a netvrdím, že neoslovíme i Zrzavého. Dokonce bychom k našim mladým gólmanům chtěli dva vyrovnané brankáře. Ale budeme znovu hledat brankáře, který bude jezdit na tréninky, aby se nestávalo to, že na středečním tréninku budu stát v brance já.

Hodlá vedení klubu z nepovedené sezóny vyvodit nějaké následky?

Máme problémů daleko víc, dlouhodobě se potýkáme s finančními problémy. Nejsme tak silní, abychom mohli přivézt dva nebo tři ligové hráče. Žádné důsledky vyvozovat nebudeme, ale kádr se bude muset trochu okysličit.

Bude tedy u týmu pokračovat trenér Libor Zelníček?

S trenérem Zelníčkem, kterému končí k poslednímu červnu smlouva, jsme jednali a projevili zájem o jeho působení dál. On si ale vzal čas na rozmyšlenou a svoje rozhodnutí zatím neoznámil.

Pokud to nedopadne a na pokračování jeho působení v Třebíči se nedohodnete, máte v rukávu záložní trenérskou variantu?

Jsem člověk, který se snaží řešit věci až ve chvíli, kdy nastanou. Takže jsem zatím nikoho z trenérů neoslovoval, ani jsem se po nikom nepídil. Do doby, než se rozhodne trenér Zelníček, jsme to opravdu řešit nechtěli.

Říkáte, že je nutné mužstvo okysličit. Jak se bude měnit kádr třebíčského týmu?

Vyjma Davida Komínka, Jirky Chlupa a Květoslava Havránka, který se ale dlouhodobě zranil, máme v kádru mladé kluky, které je nutné doplnit o zkušené hráče. Zejména potřebujeme středového záložníka, na jehož hledání intenzivně pracujeme. Mám předjednáno s ligovými mužstvy v okolí, že se po jejich přípravě budeme bavit o konkrétních jménech.

Proslýchá se, že Jan Dobrovolný odchází do Rakouska. Je to pravda?

Také jsem to slyšel, ale nám osobně nic neříkal.

Ve druhé polovině jarní části už se na hřišti moc často neobjevoval Dogui Meles Junior, který údajně nechtěl hrát v juniorce. Počítáte s tímto hráčem do budoucna?

Dogui nikdy nebyl přeřazen do béčka, tam hrál jen jednou, kdy byl málo vytížen v áčku. U něj byl problém jinde. První půlrok, co tady byl, měl ambice, rychlost, byl natrénovaný a dával góly. PO jeho druhém návratu se ale všechno změnilo, vrátil se kondičně zanedbaný, nesplňoval to, co od něj mužstvo a trenéři očekávali. Když se pak dozvěděl, že ho trenéři nepostavili od začátku do zápasu, došel na sraz s ovázaným kolenem s tím, že nemůže chodit. To se stalo jednou, podruhé a v zápase s Velkým Meziříčím, kdy měl naskočit jako útočný žolík, na hřiště jít nechtěl. V současné době je situace taková, že se Dogui zdržuje někde v České republice, nikdo neví kde a za týden mu končí vízum. Do pondělka měl dát vědět, jestli tady chce dál hrát. Pokud bude chtít a bude splňovat naše očekávání, my o něj zájem máme.

A co ostatní cizinci, kteří se v klubu objevili?

Japonce jsme sem v zimě vzali na testy a Tomoyoshi z nich se jevil dobře. Ten by si měl jít 30. června na ambasádu pro verdikt, jestli mu bude prodlouženo vízum. Je to rychlostní hráč, kterého bychom si tady chtěli nechat. Navíc proti klukům z Afriky mají Japonci nesrovnatelně lepší tréninkovou píli. To nemají ani naši čeští hráči. Cyril Bagnon se nechytil na testech ve Znojmě a ještě ho čekají testy v nějakém druholigovém týmu. On sám tady chce zůstat, ale jaro se mu tolik nepovedlo, takže u něj se ještě rozhodujeme, zda bychom si ho tady nechali nebo ne.

Půjdete cestou zkoušení a angažování cizinců i nadále?

Jak jsem řekl, nejsme dostatečně ekonomicky silní a cizinci jsou relativně levní. Takže i tentokrát vezmeme do přípravy dva tři cizince a uvidíme, jak se prosadí. Rádi bychom našli někoho, kdo se bude herně podobat Doguiovi a bude dávat góly.

Nový přestupní řád umožní hráčům bez profesionální smlouvy libovolně přestupovat do nových klubů. Týká se to některého z hráčů vašeho A týmu?

Ne, u nás se to netýká nikoho.

A co brankář Macháček, který míří do Dukovan?

To je hráč, kterému za práci v HFK poděkuju a popřeju, aby si ho užili v Dukovanech. Přístup Marka Macháčka k tréninkům a zápasům je tristní. Takové hráče jsem nikdy nezažil. Takže to je jediný hráč z širšího kádru, který na volný přestup odchází.

Horší by to mohlo být u mladíků z juniorky. Z těch ne- opouští Třebíč nikdo?

Na volný přestup odejde Marek Hošek do Jaroměřic. Paradoxem je, že manažer Jaroměřic není schopen zavolat dopředu a oznámit nám to. Nový přestupní řád udělá hodně zlé krve.

Za rok by ale mohl nastat odliv hráčů bez profesionální smlouvy nad pět tisíc korun na volný přestup. Budete tedy se všemi hráči takovou smlouvu uzavírat?

Rozhodně ne, protože jsme omezeni finančními možnostmi. Naši výhodou je to, že u hráčů do třiadvaceti let je ve třetí lize tabulková hodnota poměrně vysoká. Takže s mladými hráči takové smlouvy dělat nebudeme. Jinak to bude u starších zkušených hráčů, kteří by měli být oporami týmu. Nejsme tak štědře dotovaní, jako jiné spolky v Třebíči, takže nemáme na to, dávat všem smlouvy na tisícové částky.

Ale ne všichni hráči v klubu jsou třetiligoví…

To nejsou, ale tabulkově se počítá ta nejvyšší soutěž, jaká se v daném klubu hraje. Takže u hráčů do třiadvaceti let je částka ve třetí lize sedmdesát tisíc korun.

Není tajemstvím, že HFK měl vůči hráčům a trenérům finanční pohledávky. Platí to i v současné době?

Nebudu lhát a říkat, že ne, protože dluhy máme. Snažíme se to lepit, jak se dá, ale bohužel se to s námi táhne už asi dva roky. Je to nemilé, ale dluhy máme.

Jak se vám daří dluhy snižovat?

Tu částku snižujeme, ale jsme závislí na dotacích, co nám chodí, takže je to takové nárazové. S některými hráči jsme se domluvili, že to budeme splácet jinak a použijeme na to i peníze, co přijdou právě z těch volných přestupů.

Kdy budete mít jasno o konkrétní podobě hráčského kádru a realizačního týmu?

Pokud se nedomluvíme s trenérem Zelníčkem, budeme muset jednat a to není práce na den. Doufám, že to ale půjde rychle a během týdne budeme mít jasno o realizačním A týmu. Co se týče hráčů, tak trénovat začněme v první polovině července. Kádr bude zpočátku neučesaný, znovu budeme zkoušet hráče, co u nás působí. Máme výhodu v tom, že až na pár výjimek jsou všichni hráči naši. Ale na každém postu budeme muset posílit jedním hráčem, to víme. Ale musíme počkat, až budou mít ligové kluby po přípravě.

Pokud se s trenérem Zelníčkem rozejdete, nepřichází v úvahu posunutí asistenta Luckého na post hlavního trenéra? Případně nezvažoval byste vy sám převzetí A týmu?

Trénuju dorost a juniorku, takže sedím na víc než na dvou židlích, což je chyba. Takže varianta se mnou rozhodně nepřichází v úvahu, i když všechny hráče znám. Co se týče Miloše Louckého, s tím bych rád dál u týmu počítal, ale jestli ho posuneme do role prvního trenéra, nebo zda bude dělat dál asistenta, ještě říct nedokážu.

Nehrozí, že pokud skončí Libor Zelníček, skončí s ním i Miloš Loucký?

Samozřejmě, že to varianta je, ale nepřemýšlím o tom. Ale pokud Miloš řekne, že to dělat nebude, budeme muset sehnat i druhého trenéra. Navíc musíme sehnat trenéra i k juniorce, protože není možné, abych jako sportovní manažer trénoval dorost a ještě i juniorku.

Znamená to, že od příští sezóny budete zastávat pouze funkci sportovního manažera?

Mužstva rozhodně nezůstanou bez trenérů, takže se může stát, že mi jedno mužstvo zůstane. Dvě už rozhodně dělat nebudu, protože jsem za poslední roky neměl vůbec volný víkend a vážně nechci strávit celý život na fotbale. Když bych se měl rozhodnout, který tým budu trénovat, řeknu, že nevím, ale bližší je mi dorost, protože kluci mají do fotbalu větší zápal, tréninková docházka je přes devadesát procent a kluci mají perspektivu se přes juniorku probojovat do A mužstva.

Autor: Martin Mutl
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk