Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Nebyl to žádný vrtulník, byl to jenom vírník

25.06.2015

Rokytnice nad Rokytnou (ap) - Na nebi za Rokytnicí se v sobotu odpoledne proháněla stará proudová stíhačka i práškovací Čmeláci a své vzdušné evoluce předváděly radiem řízené modely akrobatických letadel.


Počasí, že by ani starý trojplošník ven nevyhnal, nabízelo sobotní ráno všem „hračičkům“, kteří se chystali uspořádat již jednou odloženou modelářskou pouť na letišti za Rokytnicí. V sobotu 23. května bylo nad travnatou vzletovou a přistávací plochou škaredě a 20. června snad ještě hůř. A meteorolkáři i tentokrát slibovali jen samé pršení. Nakonec se však slunci přece jen zželelo nadšenců do létání. Odpoledne tu a tam i vykouklo zpoza mraků, aby se podívalo na poletující zmenšeniny akrobatických speciálů, maket práškovacích letadel typu Z-37 Čmelák nebo na ten slavný tryskáč MiG-15 dálkově řízený pilotem, který snad ještě ani do školy nechodí!

Program letošního již XI. ročníku modelářské pouti, pořádané klubem RC Pilot Třebíč-Borovina, zpestřil přílet opravdového vírníku. Pilot elegantního oranžového stroje se stylově prohnutým trupovým nosníkem a složitými ocasními plochami předvedl to, co tento druh letadla odlišuje od vrtulníku. Vírník byl totiž dopředu poháněn motorem s tlačnou vrtulí umístěným za bublinovitou kabinou pro dva cestující. A teprve až po rozjezdu se mu tlakem proudícího vzduchu roztočil i rotor „nad hlavou“, který má vírník místo pevných křídel. Vírník se zkrátka ke vzletu potřebuje rozjet jako křídlaté letadlo, a to se ukázalo být jeho vrozenou konstrukční nevýhodou oproti vrtulníku i v Rokytnici. Z rozbředlé plochy by kolmo startující vrtulník asi bez problémů vzlétal. Pilot vírníku rozjezd s cestující rozmočeným trávníkem riskoval jenom jednou.

Druhým zpestřením modelářského odpoledne byl i průlet ultralehkého dolnoplošného letounku se dvěma cestujícími, který nad Rokytnici zavítal z Třebíče. Dospělí, starší i staří modeláři a diváci ale museli především obdivovat pilotní umění, které předváděl jeden z našich nejmladších modelářských pilotů Radek Rája. Se svou miniaturní proudovou stíhačkou tento sedmiletý kluk svištěl vzduchem jako ten slavný borec kapitán Fedorec.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk