Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Nejdůležitější náš čep už je mimo nebezpečí

10.05.2019

ŠTÍTARY (ap) - V době již řadu let panujícího sucha se nejdůležitějšími technickými zařízeními na okrese stávají ta vodárenská. Mezi nimi ponton, ukotvený ve štítarské zátoce Vranovské přehrady. Jeho mohutná čerpadla ženou povrchovou přehradní vodu prudkým stoupáním do štítarské úpravny, kde se mění na pitnou.


Úpravna vody Štítary je jedním z klíčových zdrojů výroby pitné vody pro vodárenskou soustavu Jihozápadní Moravy. Štítarská úpravna je součástí skupinového vodovodu Vranov-Moravské Budějovice-Dukovany-Třebíč. Firma Vodárenská akciová společnost proto také provozuje na hladině Vranovské přehrady speciální čerpací objekt, díky kterému po úpravě vody ve Štítarech teče pitná voda k 80 tisícům lidí ze 123 vesnic a měst Třebíčska.

Speciální upoutaný ponton se nachází čtyři kilometry od hráze Vranovské přehrady a je to jedno z nejzvláštnějších plavidel ve střední Evropě. Plovoucí jímací objekt ukotvený u břehu byl nejprve registrován jako loď a posléze přeregistrován na plovoucí stroj. Ponton, vážící i s mohutnými motory šesti ponorných čerpadel 150 tun, odtud tlačí surovou vodu do strmého svahu přehrady tlakem dvanácti atmosfér. O mohutnosti celého systému svědčí fakt, že odběr vody z přehrady činí běžně sto litrů za sekundu, čili devět milionů litrů vody za den.

Více v tištěných novinách.
Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk