Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Nekonečný příběh Čechů

12.09.2018

Třebíč (ap) - „Století, náš nekonečný příběh“, pod tímto názvem lze v současné době spatřit v Galerii Malovaný dům na Karlově náměstí v Třebíči výstavu převážně slovenských výtvarných umělců, ale nejen těch.


Výstava představuje kresby, závěsné obrazy a prostorové objekty členů Umělecké besedy slovenské. Podle slov třebíčského starosty Pavla Janaty je to jeden z největších počinů k letošním oslavám 100. výročí vzniku ČR, jaký se v městě Třebíči koná.

Uměleckou besedu slovenskou založily v roce 1921 umělecké osobnosti tehdejší Bratislavy po vzoru pražské Umělecké besedy, fungující již od roku 1863. Spolek byl definován jako kulturní, apolitický a s cílem šířit krásu a propagovat umění. Prvním starostou spolku byl architekt Dušan Jurkovič. USB od začátku ve svých řadách sdružoval elitu slovenského výtvarnictví. Z historie spolku není možné vynechat dvě smutné, jen na pohled paradoxní skutečnosti. Jeho činnost byla dvakrát zastavena, v roce 1939 luďáckým Slovenským státem a v roce 1950 nástupem komunismu a prosazovanou diktaturou socialistického realismu. Činnost USB na původních principech byla obnovena až v listopadu 1989.

Právě probíhající výstava UBS v Třebíči si neklade za cíl podat definitivní obraz o současném stavu tvořivého potenciálu a zázemí USB. Umožňuje však nahlédnout do složité prob- lematiky vývoje slovenské výtvarné tvorby způsobem, který poukazuje na styčné body mezi slovenskými, českými a evropskými vlivy. Návštěvníci tak vedle lapidárně cítěných maleb krajiny (Miroslav Bucher) spatří třeba i zdařilé akvarely se zachycením městských zákoutí Natálie Studenkové. Ohlasy lyrické abstrakce představují obrazy Jána Agarského nebo Jaroslava Uhela, abstraktní expresionismus zase po svém přetavili Vladimír Šuster nebo Marek Záhorský. Práci s písmem, tedy lettrismu, se věnuje Sergej Biba a z oblasti geometrického umění jistě zaujmou objekty ze dřeva MFD a sololitu Mariana Drugdy.

Kurátorem výstavy je v obci Příštpo na Třebíčsku usazený nizozemský malíř Walther H. J. Smeitink–Mühlbacher, který v názvu výstavy deklaruje také hosta UBS. Těch hostů je ovšem víc, patří k nim i třebíčští výtvarníci Jan Dočekal, Lubomír Kerndl nebo Pavel Hlaváč. Součástí celého projektu je také výstava Aleše Knotka a starosty UBS Emila Semanca v surrealistické galerii Čertův ocas, fungující v Mohelenském mlýně. Obě výstavy potrvají do 21. října letošního roku.

Foto HoN: Arnošt Pacola

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk