Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

O těžbě v Jemnici už není pochyb

25.04.2018

JEMNICE (pch) - K unikátnímu objevu se doslova prokopal jemnický spolek Jamník. Po několikaměsíční práci se podařilo objevit středověkou štolu, pozůstatek to po dolování drahých kovů. Jemnické dolování bylo vždy spíše spojováno s těžbou v okolí Předína a samotné Jemnici se historici vyhýbali. Teď už nemohou, důkaz je na světě.


„Není už pochyb, že tu hornictví bylo už ve středověku. Teď máme hmotný důkaz,“ řekl předseda spolku JUDr. Petr Vedra. Členové Jamníku našli vlastně dvě štoly. Jedna je středověká a druhá z let 1830 – 1832, kdy se konaly pokusy s obnovením těžby.

Jamníci pracují pod dohledem archeologů z Jihlavy a také odborníků z národního památkového ústavu. Ti tam budou provádět průzkum, který nám snad prozradí mnohem víc o jemnickém hornictví. V Jemnici bylo třeba prokopat se přes dvaceti pěti metrový zával, ale stálo to za to. Odkryto je dnes na sedmdesát metrů štol. Nyní se pracuje na zabezpečení štol. „Je tam celá řada rizik,“ uvedl Petr Vedra. Podle místostarosty Jemnice Petra Novotného jde o unikátní objev, který má pro Jemnici obrovský význam.

Cílem činnosti spolku Jamník je zkoumání a propagace historie zaniklého báňského podnikání na Jemnicku. „Počátky jemnického hornictví nejsou známy. Publikované názory jeho počátky spojují s keltským prospektorstvím. S hornictvím patrně souvisí i původ místního jména Jemnice, dříve Jamnice. Jamníky byli nazýváni horníci, kteří dobývali rudu způsobem těžby, tzv. jamováním,“ píše spolek na svých stránkách.

Zprávy o dolování v Jemnici pocházejí už z raného středověku. Původní osada Podolí vznikla zřejmě jako hornická osada. Hornictví a prospektorství v 11. stol. se stalo jistě výnosným zdrojem obživy obyvatelstva. Hornická osada se rozkládala kolem knížecího dvorce, jehož pozůstatkem je kamenná rotunda, postavená pravděpodobně na přelomu 11. a 12. stol. Kamenný palác zůstal zachován v nynější lodi kostela sv. Jakuba. Město na těžbě především zlata, stříbra a olova bohatlo. Nicméně první písemná zpráva o hornictví v okolí Jemnice pochází z roku 1227. Chyběly ovšem jasné hmotné důkazy, ty přinesl až rok 2018.

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk