Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Od tragického pádu britského vrtulníku uplynulo patnáct let

16.09.2019

KUROSLEPY (ap) - Památku šestičlenné posádky vrtulníku Lynx, který havaroval v roce 2004 při vojenském cvičení na území České republiky s názvem Flying Rhino (Létající nosorožec), společně uctili vojáci české a britské armády v pondělí v údolí řeky Oslavy mezi obcemi Kuroslepy a Kladeruby.


Britští piloti, kapitán Douglas Goose a četař Olie Kemp, tehdy před patnácti lety plnili se svým vrtulníkem Lynx úkoly spojené s přepravou cvičících jednotek a taktické úkoly, související s přímou leteckou podporou. Na palubě měli v té chvíli cestující z 12. pluku královského dělostřelectva ze základny Sennelager v Německu. Byli jimi svobodníci Vincent Crain, Kevin Dimmock, Bradley Gommersall a Daniel Kelly. Posádka ve slunečném dni přehlédla dráty vysokého napětí, přetínající ve výšce 25 metrů údolí řeky Oslavy. Po nárazu do nich se stroj zřítil částečně do řeky, částečně na cestu a začal hořet. Nikdo z posádky nehodu nepřežil. České ministerstvo obrany vyloučilo možnost, že by za havárií stály špatné mapy.

Letošního pietního aktu, který organizovali u pomníku obětí letecké nehody příslušníci 22. základny vrtulníkového letectva, se za britskou stranu účastnil přidělenec obrany Velké Británie v ČR plukovník David Catmur. Zavzpomínat přijeli rovněž příslušníci 12. pluku královského dělostřelectva, který byl mateřským útvarem posádky. Památku uctili i britští vojáci, kteří se v těchto dnech účastní na území České republiky mezinárodního cvičení Ample Strike 2019. Vojáci společně položili věnce na místě tragické nehody, kde byl v roce 2005 vybudován pomník, o který se starají tamní chataři.

Pokračování na straně 2.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk