Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
oko
(foto: archiv)

Opět nás čeká nevšední zážitek s knihou Josefa Formánka

24.11.2011

Třebíč, Ústí nad Labem - V titulku stojí nevšední, ale možná je to ještě slabý výraz. Jedná se totiž o knihu nekonformního spisovatele Josefa Formánka Umřel jsem v sobotu. Mnozí Třebíčáci si zcela jistě pamatují jeho autorské čtení z drsného románu Mluviti pravdu v Zadní synagoze před třemi lety.


Třebíč poprvé

Josef Formánek (nar. 1969) je spoluzakladatelem geografického magazínu Koktejl, kde téměř 13 let působil jako šéfredaktor. Díky své práci procestoval přes třicet zemí světa, z nichž ho nejvíce ovlivnil ostrov Siberut, a jak nyní sám prohlašuje, město Třebíč.

Ústřední postavou drsného románu Mluviti pravdu je Waldemar Solar. Neuvěřitelná postava, jejíž životní příběh by vydal nejméně na deset jiných. Pátrání po autenticitě tohoto poněkud záhadného muže přivedlo spisovatele Josefa Formánka do Třebíče. A to hned několikrát. I s Waldemarem se mu ještě podařilo navštívit a prozkoumat třebíčský sirotčinec, kde sirotek Waldemar vyrůstal. Spisovatel byl ohromen, s jakou přesností mu pan Solar místa svého dětství popsal. Tuto kamennou památku na starou Třebíč však již nikdo nenavštíví. Se zemí byla srovnána na jaře, aby udělala místo nové budově radnice. Jak duchaplný byl tento nápad svědčí místo samotné, které dodnes slouží jako parkoviště? Osud zbourané budovy sirotčince je stejně absurdní jako celý Waldemarův život.

Kromě sirotčince se však Josefu Formánkovi podařilo v Třebíči objevit i dům, kolem kterého mladý Solar kdysi chodil. Nad vstupem do tohoto domu býval podivný nápis, „Z osudu rukou a vůle boží“. Podivnost tohoto nápisu však není nic proti událostem, které se v tomto domě kdysi odehrály. Ty jsou přímo hororové a nechce se ani věřit, že se opravdu udály.

Třebíč a Siberut

Tak se stalo, že světoběžníku a takřka šamanovi z ostrova Siberut uhranula Třebíč. On sám to nazývá magií tohoto města. Fascinují ho křivolaké uličky Zámostí, jeho dvě synagogy, rozlehlý židovský hřbitov i v těsné blízkosti se vypínající románsko-gotická bazilika. Fascinuje ho obrovské náměstí a městská věž s hodinami, které patří k největším na kontinentu? Skutečně magické však je ponořit se do uliček a náleven dole v setmělé čtvrti pod Hrádkem. Tam se teprve dějí věci!

Kde jinde by tedy měl být křest této tajemnem a mystikou prosycené knihy, než právě v Třebíči? Stejně jako před lety to bude Zadní synagoga. Místo, které přímo evokuje tajemno. Aby byla atmosféra dokonalá, bude i bezprostřední okolí tomuto večeru přizpůsobeno.

Bude to síla

Jak? Na to jsme se zeptali Milana Šťastného. Pořadatelem křtu je totiž Okrašlovací spolek Sypejte ptáčkům a Městské kulturní středisko Třebíč. Milan je členem Okrašlovacího spolku a navíc je Josefu Formánkovi od počátku v Třebíči průvodcem.

Křest bude již 1. prosince v Zadní synagoze. Tam také v roce 2008 probíhalo autorské čtení z knížky Mluviti pravdu. To bylo i díky loutkovému a divadelnímu představení velmi silným zážitkem. Na co se můžeme těšit tentokrát? „V nejbližším okolí, které bude ponořeno do mlhy, budou promlouvat kanály, lampy svítit červeně, z mlh se tu a tam vynoří básník Herot na lyžích, v prostoru synagogy poplavou svítící ryby? Prostě se tam budou dít divné věci, jako v celé Formánkově nové knížce.“

Jsou i nějaké jiné doklady o tom, co se v onom domě tehdy dělo? Ptáme se dál Milana Šťastného. „Asi ano, ale myslím, že není dobré to dále rozpitvávat. Pozoruhodné je, že v roce 1912 vyšel v Třebíči již ve druhém vydání spisek Spiritismus a návod na jeho provádění, nakladatelství knihkupce Jindřicha Lorence. Příběh Umřel jsem v sobotu je z části reálný a z části pochopitelně fixe. Každopádně se ale celý odehrává právě v Třebíči, proto samotný křest knihy bereme také jako vítanou propagaci našeho města. Rozsáhlé články nejen o knize, ale také o Třebíči samotné a Formánkovu vztahu k ní vyšly v říjnovém čísle časopisu Koktejl, pod atraktivním názvem Magie Třebíče.“

Na co se ještě můžeme těšit. Slyšeli jsme, že program má být opravdu bohatý?

Bohatý program

„Celým večerem nás bude provázet třebíčská hudební skupina Zouváci boží, která si připravila texty na míru knížce. Loutkař a loutkořezbář Míra Nebeský z Ústí nad Labem bude hrát se svými loutkami stínové divadlo. Ostatně předpokládá se návštěva několika desítek spisovatelových kamarádů z Ústí nad Labem. O přestávce se bude podávat občerstvení, prodávat knížka, kterou bude možno si nechat podepsat autorem, lidé budou popíjet a pokuřovat před synagogou a k obloze se budou vznášet svítící balony různých barev. Vždy každý lampion bude symbolizovat duši či dušičku jednoho zemřelého v románu? Zajímavá bude zcela jistě i aukce spisovatelových věcí, výtěžek bude věnován na dobročinné účely? Zkrátka nám bude dobře.“

Kromě básníka Herota na lyžích by měla dorazit i šéfredaktorka Koktejlu Barbora Slavíková Literová, starosta města, senátor V. Jonáš, zastupitelé města?

Jak se dozvídáme dál, Okrašlovací spolek připravil ještě jedno čtení spisovatele Josefa Formánka ve Vídni v prostorách Nachtasylu ? centru setkávání vídeňských Čechů na Stumpengasse.

Kdo chce prožít nevšední večer a alespoň na chvíli se ocitnout uprostřed temného příběhu beroucího dech, neměl by váhat a pospíchat pro vstupenky. Předprodej je již od 1. listopadu a počet míst je omezen.

Autor: Jan Uher
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk