Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Oprava kina bude stát přes čtyřicet milionů korun

14.11.2016

TŘEBÍČ (kv) - Nadějí pro budovu bývalého kina Moravia je koncept komunitního centra, na které lze v současnosti získat podporu v rámci evropských dotací. Z nich by se dala zachránit jedinečná secesní budova, ve které by následně mohly získat zázemí nejrůznější spolky i jednotlivci k pořádání společenských, kulturních i vzdělávacích akcí. Hlavním znakem takového komunitního centra je otevřenost a dostupnost. Tím se myslí i dostupnost finanční, takže nepůjde o komerčně pronajímané prostory.


„Třebíčská veřejnost, komunita, aniž by byla jakkoli organizována, tam může mít prostor pro své činnosti, které dnes dělají nouzově nebo je nedělají vůbec, protože nemají kde. Nemá to být žádná komerční záležitost. Jde o zařízení, které je dotováno z evropských peněz právě pro rozvoj komunitního života ve městě,“ vysvětluje radní Pavel Heřman. Tedy žádné nájemné, maximálně jen poplatky spojené s úhradou spotřebovaných energií.

Na konci října byla podána žádost o dotaci. Maximální možná získaná výše je 20 milionů korun. Náklady na opravu jsou ale podle projektu minimálně dvojnásobné. I v případě úspěšné žádosti tak bude oprava takřka staleté budovy pro městský rozpočet velkým soustem. A případě neúspěchu bude muset radnice hledat jiné řešení, jak s budovou naložit. „Jaké, to zatím nemohu říct,“ konstatuje starosta Pavel Janata.

Nerudovské, co s ní, bylo totiž v případě Moravie na stole již mnohokrát. V plánu byla soukromá taneční škola i rockový klub nebo učebny hudební školy. Po ukončení provozu kina v roce 2006 se budovu město marně snažilo prodat. Nabízelo ji za asi devět milionů korun a objevil se i vážný zájemce. K realizaci prodeje ale nikdy nedošlo.

Foto: Jan Uher ml.

Autor: kv
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk