Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Otevřený dopis architektů

05.05.2016

Vážený pane starosto, vážení radní a zastupitelé města,

tímto otevřeným dopisem chceme vyjádřit nesouhlas se zadáním a zpracováním návrhu na přestavbu Karlova náměstí. Jako občané města jsme zaskočeni uzavřeným přístupem radnice při úvahách o nové podobě nejdůležitějšího veřejného prostoru ve městě. Komunikace výboru pro revitalizaci Karlova náměstí zcela chyběla a chybí, deklarované veřejné diskuze prakticky neproběhly. Prezentace hotového návrhu veřejnosti je opožděným krokem. Uživatelé daného prostoru neměli předem snadnou možnost konfrontovat svoje přání nebo nápady s vedením města.


Takovýto způsob zadání je netransparentní. Budoucí návrh proto bude vnímán pouze jako akce radních a ne jako občanů města.

Proč nebyla vypsána otevřená architektonická soutěž pro projekt s odhadovaným nákladem až 100 milionů Kč?

Architektonická soutěž je nejvhodnější forma zadání takovéto veřejné zakázky, protože nabídne velké množství nápadů a odborná porota na základě vybraných kritérií určí vítěze. Tím se zajistí kvalita projektů i jejich konečného výběru. Ovšem nutným předpokladem pro dobrý výsledek soutěže je především jeho odborně zpracované zadání, které běžně koordinuje městský architekt, komplexně s ohledem na navazující prostory.

Je tristní, že město, jehož část je zapsaná na seznamu UNESCO, tuto pozici zrušilo, když i města mnohem menší jdou opačným směrem. Jako architekti se musíme vyjádřit k prezentované podobě návrhu, ne z důvodu vlastní touhy po zpracování, ale proto, že máme Třebíč prostě rádi.

Město je sociální prostor. Náměstí je fenomén. Centrální náměstí je společný prostor sídla, je nejstabilnějším místem urbánní struktury. Hlavní náměstí vždy bylo zhmotnělým symbolickým obrazem města. Plocha náměstí vždy spojovala okolní domy do jednoho celku, který pak ožíval trhy, a lidé na něm rádi trávili svůj čas. S nástupem automobilové dopravy se člověk jako základní měřítko města ztratil a z náměstí se staly ostrůvky ničeho obklopené jasně segregovanou dopravou. Čím více, tím lépe. Dnes se naštěstí trend zas obrací a městské prostory se vrací lidem a jejich radostem, které byly s náměstím vždy spojeny. Trhy, kavárny, schůzky, procházky. Proč ne u nás? Proč je potřeba udělat z náměstí další autobusové nádraží? Proč zdůrazňovat vymezené plochy pro dopravu? Nový návrh nepřináší nic nového, nijak nezlepšuje vztah domů k náměstí. Lavičky rozmístěné po mnoha metrech od sebe tam jsou i dnes. Proč musí být vodní prvek řešen formou falešné historické repliky? Kde jsou místa, kam si půjdete číst knížku? Kde jsou místa pro velké venkovní zahrádky plné lidí? Kde je tržiště s lavičkami k posezení? Kde jsou místa, kam si prostě půjdete užít kus dne?

Ano, doprava je důležitá, ale ne zásadní. Náměstí je výkladní skříň tvořená domy a prostorem mezi nimi.

Obecně nás mrzí nekoncepční přístup radnice při řešení architektonicky cenných míst města jako je třeba kino Moravia. Jedinečná budova s historií, která by se mohla stát novou ikonou Třebíče, ne jen dalším opraveným domem. Říční lázně Polanka, chátrají, jasně již neplní svoji funkci a už ani nebudou. Opraví se a co dál? Se správnou novou funkcí by se ale mohly stát dalším turistickým lákadlem.

Třebíč si zaslouží víc. Architektonickou koncepci města. Reprezentativní a současné náměstí, jehož kvalitní forma podnítí další dobré změny v okolí.

V úctě,

Ing.arch. Milan Drbálek,

hlavní architekt v D+Architekti

Ing. arch. Pavlína Drbálková, architekta D+Architekti, marketingová ředitelka Archiweb.cz, lektorka architektury na Střední škole stavební Třebíč

Autor: Spolek Architektů
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk