Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Pacienty vyšetří už i bez radiace

07.06.2019

TŘEBÍČ (mach) - Nebývalá podívaná se v úterý 4. června dopoledne naskytla návštěvníkům třebíčské nemocnice. Poblíž budovy urgentního příjmu operoval vysokozdvižný jeřáb, který z nákladního auta postupně vyložil jednotlivé díly zbrusu nové magnetické rezonance. Diagnostický přístroj bude sloužit pacientům Nemocnice Třebíč již od července.


Nákladní vůz s přívěsem zaparkoval v areálu nemocnice v sedm hodin ráno po přibližně osmihodinové cestě z Norimberku, kde magnetické zařízení značky Siemens vyrobili. Instalovat zařízení na předem určené místo přijeli technici přímo z německé továrny. Nejobjemnější část přístroje, diagnostický tunel, váží šest tun a hodnota přístroje je více než dvacetimilionová. Tomu odpovídala i preciznost a přesnost prací při vykládce zařízení. Přestože byla budova urgentního příjmu zprovozněna již v loňském roce, vstup do objektu zůstal předpřipraven na stěhování objemného přístroje. Němci si vyžádali míry, vzdálenosti a plánky budovy a instalaci předem do detailů připravili.

„Nemocnice Třebíč bude po Jihlavě a Novém Městě na Moravě společně s Nemocnicí Havlíčkův Brod dalšími nemocnicemi v Kraji Vysočina, které budou využívat služeb magnetické rezonance. Zvýší se tak komfort pacientů, kteří v současné době museli za tímto vyšetřením dojíždět do dvou zmíněných nemocnic, případně do Brna. Dalším významným faktorem je, že se výrazně sníží objednací lhůty na toto vyšetření v Kraji Vysočina,“ konstatoval Radek Fukal, tiskový mluvčí nemocnice.

Magnetická rezonance zásadním způsobem zlepší diagnostické možnosti Nemocnice Třebíč a zlepší dostupnost tohoto vyšetření pro hospitalizované pacienty. Současně se jedná o metodu, která nezatěžuje pacienty radiační zátěží. Vyšetření magnetickou rezonancí se používá na diagnostiku prakticky v každém oboru medicíny. Snímky získané s pomocí tohoto přístroje poskytují nejlepší rozlišení měkkých tkání ze všech zobrazovacích způsobů zejména při vyšetřeních mozku, míchy, srdce, cév, kloubů i svalů. Toto zobrazení navíc probíhá bez možného škodlivého ionizujícího záření.

Dodavatelem třebíčského přístroje je Siemens Healthcare s. r. o. a jedná se o model MAGNETOM AERA. Pořízení přístroje bylo financováno z IROP – návazná péče. „Cena kompletní dodávky zařízení, včetně přístrojů do prostoru magnetické rezonance byla 25 604 000 Kč bez DPH. Cena samotného přístroje MR byla 22 362 000 Kč bez DPH,“ uvedl Radek Fukal.

Foto HoN:

Martina Chromá

Autor: Martina Chromá
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk