Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Pod peticí jsou už více než tři tisíce podpisů, město se nechce svých středních škol vzdát

07.02.2011

Velké Meziříčí - Ani po čtvrtečním jednání mezi zástupci města a kraje nemohou být ve Velkém Meziříčí klidnější. Kraj stále trvá na tom, že ve městě vznikne ze dvou středních škol a gymnázia jediná organizační jednotka.


Město se bouří. Nechce přijít ani o svou vyhlášenou hotelovou školu, ani o gymnázium, na kterém navíc hrozí zánik osmiletého oboru. „My chceme, aby děti ze šestého největšího města kraje měly stejné šance jako děti v Jihlavě, Žďáře nebo Třebíči. Jsme za rovnost šancí,“ říká starosta Velkého Meziříčí Radovan Necid. Na pravidelném setkání starosty s občany, které se konalo ve čtvrtek 3. února, se prakticky nehovořilo o ničem jiném. Petici na podporu nezávislosti gymnázia ve Velkém Meziříčí už podepsalo přes devět set absolventů a přes dva a půl tisíce dalších obyvatel. Komunita kolem gymnázia je, co se týče odporu proti záměrům kraje, nejaktivnější. A je to logické. Na ústav založený v roce 1899 jsou náležitě pyšní. Sdružení rodičů při Gymnáziu ve Velkém Meziříčí, které je předkladatelem petice, přispívá gymnáziu pravidelně na provoz několika sty tisíci korunami. „Myslíte si, že bude fungovat sdružení rodičů, když to bude jedna integrovaná škola? Kdo o to bude mít zájem?“ ptá se oprávněně Radovan Necid.

Mezi zastupiteli města byste nenašli jediného, který by s postupem kraje souhlasil. Své další možné kroky budou ladit už na zítřejší schůzce. „Budeme kvůli tomu přerušovat i jednání rady, protože zastupitelé chtějí být informování přímo ode mě a od radních,“ uvedl Necid.

Už v minulosti se město snažilo „ulevit“ krajskému rozpočtu, když pod svou správu převzalo budovu bývalé obchodní akademie, která byla sloučena s hotelovou školou. V bývalé obchodní akademii je nyní základní umělecká škola a platí ji město.

Autor: Vendula Krausová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk