Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Ptačí chřipka míří k Jemnici

27.02.2017

DAČICE (pch) - Ptačí chřipka obchází Třebíčsko ze všech stran. Nejprve se objevila na Ivančicku a nyní udeřila v Dačicích. Podle slov mluvčího Státní veterinární správy ČR Petra Pejchala se nové ohnisko nachází v malochovu, kde chovatelka nahlásila úhyn šesti ze zhruba dvou desítek slepic. „Vyšetření potvrdilo nákazu ptačí chřipkou H5,“ prozradil Pejchal. Na konci minulého týdne byla tato zvířata vybita.


Ochranné tříkilometrové pásmo zahrnuje Dačice, pak Borek, Hradišťko, Chlumec, Dobrohošť a Urbaneč. Do dnešního dne měl v tomto regionu proběhnout soupis chované drůbeže.

Krajská veterinární správa ve čtvrtek 23. února také potvrdila výskyt ptačí chřipky u dvou uhynulých kachen divokých v Havlíčkově Brodě a v Želivě. Jde o nákazu typu H5N8, u které se dosud neprokázal přenos na člověka. „Nákaza byla zjištěna u volně žijících ptáků a v tomto případě se nevyhlašují mimořádná veterinární opatření. V případě, že by byla chřipka potvrzena v chovu hospodářských zvířat, vyhlašují se mimořádná veterinární opatření, která kraj uveřejní na své úřední desce,“ ubezpečil krajský radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Martin Hyský.

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk