Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Řadou obcí se prohnala tsunami

09.10.2018

TŘEBÍČSKO (pch) - Komunální volby, které se konaly o víkendu, rozhodly o složení radnic ve všech obcích a městech našeho okresu. Jak letošní volby charakterizovat? Celou řadu obcí čekají pravděpodobně velké změny ve vedení. I když vítězství ve volbách ještě nemusí nic znamenat, (důležitá jsou především povolební vyjednávání), lze už mnohé vypozorovat. Spolu s komunálními volbami proběhlo na Třebíčsku i první kolo voleb senátních.


Účast v komunálních volbách na Třebíčsku dosáhla mety 54,16 procenta, což v kontextu s tím, že jde vlastně o nejdůležitější volby, není moc. V senátních volbách to bylo ještě méně, a to pod padesát procent.

Třebíčská roztříštěnost

Volební účast 39,79 procenta není pro okresní město zrovna dobrou vizitkou. Do zastupitelstva se tam dostalo deset politických uskupení, což se očekávalo. Bude pokračovat roztříštěnost třebíčské politické scény, která byla nastoupena už v minulých volebních obdobích. Z vítězství se těší hnutí Třebíč Občanům!, které získalo v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu pět mandátů. Ovšem uskupení kolem opozičního politika Jaromíra Baráka nemá prakticky žádný koaliční potenciál. Dá se tedy očekávat utváření koalice na platformě z minulého volebního období, do které mohou přibýt noví hráči, a to ANO a ODS. „Je to pro nás velký úspěch a velké poděkování patří všem voličům, kteří nám dali hlas a my tak máme o jeden mandát více než minule. Byly to pro nás velmi úspěšné volby, ale teď nás čekají vyjednávání. Bavit se budeme se všemi, kteří nás osloví,“ uvedl lídr třebíčské kandidátky ANO Miloš Hrůza.

K jednání dojde možná i s Piráty (mají dva mandáty z kandidátky Společně otevřeme Třebíč). „Zvolení pirátští zastupitelé mají v plánu ve městě podpořit pouze vznik takové koalice, ve které budou nejvýše čtyři uvolnění zastupitelé. Sami naši zastupitelé nebudou uvolněnou funkci nárokovat. Odmítavý postoj je ke spolupráci se stranou KSČM a hnutím Pro Třebíč. Mezi priority Pirátů patří prosazení zřízení Výboru pro revitalizaci centra města a Výboru pro výstavbu obchvatu města. Ty mají být tvořeny kromě zástupců politických stran také odborníky, kteří se budou na zmíněných investicích podílet,“ řekl lídr Pirátů Roman Pašek. Jeho slova vyjednávací rádius Pirátů hodně zmenšují.

Pokračování na straně 3.

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk