Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Ranní v Galerii U Betlémské kaple

12.12.2018

Praha/Nehradov (ap) - V Galeriii U Betlémské kaple na Betlémském náměstí v Praze byla ve středu 13. prosince zahájena výstava převážně akvarelů, kreseb a grafiky bratrů Michala a Emanuela Ranných.


Michal Ranný, který se narodil 30. července 1946 v Brně a zemřel 6. února 1981 v Praze, patřil ke generaci malířů, jejichž umělecký profil se formoval ve „šťastných“ šedesátých letech. Už v průběhu studií na Akademii výtvarných umění bylo zřejmé, že doménou jeho díla se stane krajina, k jejímuž uchopení a ztvárnění užíval malíř hlavně tušové kresby a akvarel. Podhůří Tišnovska, kameny, moře – to jsou náměty, které sloužily Michalu Rannému k vytvoření jakýchsi archetypů, ke svébytnému lyrickému vyjádření. Zpočátku organické formy ustupují v závěru tvorby předčasně zesnulého umělce geometrickému řádu a minimalistickému projevu. Z tvorby Michala Ranného návštěvník na výstavě spatří obraz Pobřeží a akvarely a kresby.

Michalův starší bratr Emanuel Ranný se sice narodil 3. února 1943 v Brně, ale většina jeho života a velká část jeho tvorby je spojena s Třebíčskem a s třebíčským Nehradovem. Vystudoval obor malba na Vyšší škole uměleckého průmyslu v Brně a od roku 1965 pracoval jako propagační výtvarník v třebíčské továrně na výrobu textilních strojů. V roce 1965 vznikají první suché jehly s tematikou židovské čtvrti v Třebíči a krajiny u Ptáčova. V roce 1981 byl zasažen nečekanou smrtí svého bratra Michala, opustil místo v továrně a začal se věnovat volné grafice. Důležitou oblastí díla Emanuela Ranného tvoří ilustrace, bibliofílie a volné grafické listy inspirované poezií (Jan Skácel, Ivan Diviš, Ludvík Kundera, Edgar Allan Poe). Od roku 1982 pravidelně navštěvuje také Dalmácii, jejíž krajina ho okouzlila. Emanuel Ranný soustředěně pracuje v ústraní třebíčského ateliéru. Zúčastnil se mnoha přehlídek grafiky v nejrůznějších koutech světa a získal řadu mezinárodních ocenění. Letos tomuto třebíčskému grafikovi mezinárodní porota 9. trienále grafiky v makedonské Bitole udělila Speciální cenu „Za pozoruhodný přínos světovému umění grafiky“. Na současné výstavě v Galeriii U Betlémské kaple Emanuel Ranný vystavil Triptych Havraní krajina podle Edgara Allana Poea oceněný Hlavní cenou Grafika roku 2000 v Praze na Staroměstské radnici, celkový rozměr tohoto díla je 140 x 225 cm. Triptych existuje pouze v sedmi exemplářích, jeden z nich vlastní státní sbírka grafiky v Drážďanech. Dále autor vystavuje rozměrný cyklus Stély, vytvořený v létech 2005 až 2014 a oceněný v srbské Užici Grand Prix a na mezinárodním trienále grafiky na Uralprint diplom. Také Stély jsou jen v sedmi exemplářích, vlastní je Muzeum grafiky v čínském Shenzenu. Nechybí ani cyklus suchých jehel k poezii Jana Skácela, který je zastoupen v Národní galerii umění ve Washingtonu. Výstava, kterou uvedl PhDr. Jiří Machalický, potrvá do 13. ledna příštího roku, otevřena je denně 10 - 18 hod.

Galerie U Betlémské kaple byla otevřena v roce 2005 na místě Galerie Jiřího a Běly Kolářových a snaží se navázat na její program. Galerie nabízí zajímavý výstavní program, zaměřený na české poválečné a současné umění, tedy umění napříč uměleckými generacemi.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk