Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Rybníky přetékaly

14.06.2010

Třebíčsko - Jen se náš okres trochu vzpamatoval ze sobotní ničivé bouře, probudil se do pondělního deštivého rána. Déšť byl natolik intenzivní, že se především na menších tocích rychle zvyšovaly hladiny. Napilno tak měli především hasiči.


Intenzivním deštěm byla nejvíce postižena Třebíč, a to hlavně její část Týn. Hasiči nejprve čerpali vodu ze sklepů a garáží v ulici Na Příkopech. Mezi tím začala do města přitékat voda z řady nasáklých polí. Krátce po půl osmé ráno se naplnila rybniční soustava v Týně a voda začala přetékat přes hráze. Problémy s rybníky nebyly jen v Třebíči. Voda se přes hráz dostala i ve Slavicích a v Jaroměřicích nad Rokytnou. Dělala problémy i v Poušově, kde před mostkem vytvořila docela slušné jezero.

V řeku se změnila i silnice směřující do Třebíče od Budíkovic. Voda na ni přitékala z okolních luk a její síla byla taková, že rvala asfalt. Voda se dostala i do sklepa a do tělocvičny Základní školy Třebíč, Kpt. Jaroše.

Déšť překvapil i Budišov, kde se voda dostala do sklepů. „V některých bylo až třicet centimetrů vody,“ podotkla tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru kraje Vysočina Petra Musilová. Hasiči museli čerpat vodu i před zámkem.

Už loni koncem léta jsme vás v Horáckých novinách informovali o problémech lidí žijících v domcích na stráni nad Polankou a pod novým sídlištěm na Nehradově. Voda do domů, zahrad a na silnici pronikla i v pondělí. „Máme strach. Když začali nahoře stavět, udělali tam asi šestimetrovou navážku a teď to bere voda a bahno je všude,“ stěžoval si jeden z majitelů domku v této lokalitě. „Bojíme se, že to jednou sjede celé,“ neskrýval obavy. Na jednom místě, kde parkují vozidla, došlo dokonce i k sesuvu půdy. Voda přinesla na silnici, kterou město loni zrekonstruovalo, několil tun jemného bahna a písku.

Lidé zde žijící obviňují z problémů třebíčskou stavební firmu S.O.K., která v Nehradově staví a která provedla zmiňované terénní úpravy. „Je tam hotová veškerá infrastruktura, konstatoval Radek Číhal z firmy S.O.K. „Kanalizace tedy funguje a odvádí vodu. V pondělí ráno ovšem pršelo opravdu vydatně, a tak se tam ta voda z těch svažitých pozemků dostala. Takový příval vody ta kanalizace nevezme,“ vysvětlil Číhal.

Od loňského roku udělal firma určité úpravy. „Zahrázovali jsme to tam a myslím si, že to je teď lepší. Ale takový příval vody jako v pondělí ráno, to je extrém,“ řekl Číhal a slíbil, že firma dá komunikaci do pořádku. „Nánosy odklidíme a silnici vyčistíme,“ pronesl.

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk