Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Senioři už se mohou těšit na svůj point

08.11.2012

Třebíč - Historicky vůbec první senior point na Vysočině byl ve středu 7. listopadu v pravé poledne zprovozněn v útrobách budovy bývalého okresního úřadu na Masarykově náměstí. Vedle family pointu neboli místu pro rodinu, který je v téže budově provozován již od května loňského roku, se tak podpory ze strany radnice dočkali i senioři.


Senior point vznikl na základě požadavku samotných občanů. První úvahy o jeho zřízení vzešly z loňského podzimního setkání fóra Zdravého města. „Tehdy starší spoluobčané s povděkem kvitovali, že je pro rodiče s malými dětmi zpřístupněn family point,“ uvedla místostarostka Marie Černá s tím, že obdobné zařízení, ale pro seniory, by také uvítali.

Na jaře letošního roku začaly přípravy. Zcela symbolicky, jelikož letošní rok je rokem Evropského stárnutí a mezigenerační solidarity.

„Byli jsme se inspirovat v senior pointu v Brně na Mendlově náměstí. Zajímali jsme se o to kdo jej provozuje, jaké jsou náklady, jaké služby toto místo nabízí.“ Jihomoravský kraj podporuje vznik těchto míst ve všech okresních městech. Touto cestou se chce vydat i Kraj Vysočina. Pilotní senior point pod ochrannými křídly krajského úřadu vznikne v Jihlavě. Třebíčská aktivita jde mimo něj. „Měli jsme již vše nachystáno a rozhodli jsme se záměr realizovat i bez pomoci kraje, z vlastních zdrojů,“ objasnila Černá.

Pro potřeby senior pointu byly uvolněny tři kanceláře, dříve obsazené úředníky sociálního odboru, kteří byli přestěhování do objektu úřadu práce. Jedna funguje jako zázemí pro koordinátora, druhá k setkávání seniorů a plní funkci společenské či zasedací místnosti. Třetí kancelář teprve bude upravena a poslouží jako klubovna či učebna. Senior point byl zbudován nákladem třiceti tisíc korun (pořízení kuchyňského koutu, vybavení nádobím, výmalba). O jeho chod se stará jeden pracovník na částečný pracovní úvazek. Nejen starším občanům, ale i postiženým, slouží při návštěvě senior pointu dobře značený bezbariérový přístup z Martinského náměstí. Pro jejich potřebu jsou k dispozici i bezbariérové toalety, které byly zbudovány v loňském roce. Nově zřízené centrum seniorům nabízí ucelenou nabídku různorodých služeb a informací. Funguje jako výdejní místo pro senior pasy, několik hodin týdně tu bude provozována občanská poradna, docházet sem budou i sociální pracovnice s ucelenou nabídkou služeb a informacemi o možném čerpání dávek. Zájemci se dozví i něco málo o právech spotřebitele a také o tom, jak si mají počínat při různých předváděcích akcích, jejichž organizátoři obratně cíleně zneužívají důvěřivosti starších spoluobčanů. V úvahu připadá i různá klubová činnost či pořádání mini seminářů.

„Senior point soustředí všechny důležité informace z desítek míst do jednoho,“ shrnula přednosti tohoto výdobytku nové doby místostarostka. „Víme, že pořád ještě většina senirorů nepracuje s počítači, neumí zacházet s internetem a nedokáží si jako mladí lidé najít potřebné informace prostřednictvím internetu. Potřebují fyzický kontakt, tištěné slovo ? tímto způsobem jim vycházíme vstříc,“ dodala.

Populace strárne a potenciálních uživatelů senior pointu valem přibývá. Podle hrubých odhadů tvoří v Třebíči cílovou skupinu (55+) odhadem deset tisíc lidí, tedy jedna čtvrtina obyvatel. „Vítaní jsou samozřejmě i mimotřebíčští obyvatelé,“ podotkla Černá s tím, že centrum může posloužit i jako takové zázemí, při cestě za vyřízením úředních záležitostí.

Zbrusu nový institut se dostává do povědomí lidí. S informačními letáky se můžete setkat na úřadech, v neziskových organizacích i v čekárnách lékařů. Slavnostní otevření nezůstalo bez povšimnutí a senioři se ho účastnili v hojném počtu. „Hned zítra se tu určitě sejdeme,“ shodli se svorně.

Autor: Martina Chromá
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk