Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Sokolové se poprvé objevili v kalendáři

14.10.2019

MARTÍNKOV (pch) - V letošním roce byl poprvé v kalendáři 8. říjen zapsán jako Památný den sokolstva. Na řadě míst republiky se konaly nejrůznější akce a nechybělo ani Třebíčsko. Třeba v Martínkově se sokolové a obyvatelé obce sešli před obecním úřadem u pamětní desky řídícího učitele Josefa Štefana.


Věnec k desce řídícího učitele, který byl popraven 18. června 1942 v Kounicových kolejích, položil starosta obce a starosta Sokola v jedné osobě Josef Pléha. Ve svém krátkém projevu zúčastněným také přiblížil, proč památný den sokolstva připadá právě na 8. října.

Významný den České republiky připomíná události z roku 1941. Zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich, krátce po svém nástupu (8. října) rozpustil Českou obec sokolskou a její majetek byl úředně zabaven. V noci ze 7. - 8. října 1941 gestapo zatklo všechny sokolské představitele z ústředí, žup i větších jednot. Byli mučeni, věznění a deportováni do koncentračních táborů. Téměř 93 % vedoucích sokolských pracovníků se již na svá místa po skončení války nevrátilo. Během okupace bylo v koncentračních táborech popraveno a umučeno 3 387 sokolů a 8 223 se vrátilo s podlomeným zdravím.

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk