Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Sokolovna stále chátrá. Není dodavatel

17.03.2020

NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU (mach) - Náměšťští stále hledají stavební firmu, která za reálný peníz zrekonstruuje tamní sokolovnu. Připravuje se páté kolo výběrového řízení. Předchozí čtyři kola nebyla úspěšná. Cena zakázky se přitom neustále šplhá do neskutečných výšin.


Oprava náměšťské sokolovny bude stát částku v řádech desítek milionů korun. Rekonstrukce přitom měla začít už před dvěma lety. Náklady hodlá město částečně pokrýt úvěrem. Úvěrová smlouva na padesát milionů korun byla podepsána 1. června 2018. Ze smluvních podmínek vyplývá povinnost zahájit čerpání úvěru do 30. června 2020 s tím, že již v březnu je nutno uhradit první splátku ve výši 1,25 milionů korun.

První výběrové řízení v objemu 71 milionů bylo nad možnosti města. Přemrštěné byly především účtované částky za okna, dveře či vybavení interiéru. Kupříkladu za položku za projektovou cenu 700 tisíc korun byla účtována částka 3,6 milionů. V drtivé většině šlo o položky, dodávané dalšími firmami či výrobci. „Snažili jsme se cenu dostat na částku kolem 60 milionů, takže jsme některé stavební objekty vyřadili, přeřadili jsme vybavení, přípojky, kanalizaci a osvětlení, které jsme naplánovali z jiných zdrojů města. Rozsah zakázky jsme ponížili o nějakých šest až osm milionů korun a jednotlivé částky jsme zastropovali. Do druhého výběrového řízení se nám nepřihlásil nikdo. V dalším kole výběrového řízení jsme nechali zastropování jednotlivých částek, ponížený projekt, zjednodušili jsme podmínky a prodloužili termíny. Uvolnili jsme ty podmínky, ale zase se nám nikdo nepřihlásil,“ popsal peripetie během hledání dodavatele stavby starosta Vladimír Měrka. Do čtvrtého kola výběrového řízení nebyly částky zastropované, rozsah ponížený, podmínky změkčené. „Nabídková cena se měla pohybovat někde okolo 63 milionů korun. Místo toho jsme dostali nabídku na 81 milionů,“ uvedl Měrka.

Pátrání po dodavateli dospělo do patové situace. Město si aktuálně nechává nezávislou společností vyhodnotit původní projekt. „Zajímá nás, jaké ceny můžeme reálně očekávat za současného stavu. Nezajímají nás ceníkové ceny, ale ty reálné,“ přiblížil starosta. V případě, že by se cena pohybovala okolo 80 milionů, je město ve spolupráci s projektantem připraveno rozsah projektu ještě pokrátit. „V současné době se na tom pracuje. Nový návrh bude projednán na zasedání zastupitelstva.“

Teprve poté dojde na výběrové řízení. Otázkou je, v jakém rozsahu, zda původním či pokráceném. Do poloviny roku se nezačne, to není reálné. Zastupitelstvo města z toho důvodu posvětilo žádost o prodloužení úvěrové smlouvy s bankovním domem. V případě, že město s čerpáním úvěru nezačne do 31. prosince 2020, bude smlouva neplatná.

Foto HoN: Martina Chromá

Autor: mach
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk