Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Sto let od vzniku republiky XXXI.

08.08.2018

V letošním roce si připomínáme sté výročí vzniku Československa. Zásluhu na vzniku státu, který se zrodil na troskách Rakouska-Uherska a z krve první světové války, nemají jen osobnosti jako Masaryk, Beneš, Kramář…, ale i statisíce českých a moravských vojáků, bojujících jak na straně císaře, tak na straně legií. Pomníčky snad v každé vesnici Třebíčska dodnes připomínají jména těch, kteří se nedožili, archívy a kroniky i jména těch, kteří se vrátili. Pojďme si připomenout jména a osudy některých z nich.


Příběh bolševické oběti

Jan Klobouk se narodil v Dukovanech 28. března 1890. Vychodil měšťanskou školu a živil se jako zednický příručí. Když vypukla první světová válka, bylo mu dvacet čtyři let. Narukoval k 99. pěšímu pluku do Znojma a s ním se vydal na ruská bojiště. Dne 5. září 1914 bojoval znojemský pluk v okolí města Zamošť a Jan Klobouk ten den upadl do ruského zajetí.

Dne 8. června roku 1917 se v Nikitinu v Novgorodské gubernii přihlásil do československých legií a byl hned zařazen k 5. střeleckému pluku, který vznikl nedávno předtím, 30. května 1917, v Borispolu. Od června 1917 jako 1.záložní prapor Pražský, od 31. července 1917 nesl název 5. československý střelecký pluk Pražský, od 30. října 1917 nesl čestné pojmenování T. G. Masaryka.

Brzy se ale dostal k údernému praporu a zapojil se do bojů na sibiřské magistrále. Dne 16. června roku 1918 se strhla přestřelka mezi bolševickým vojskem a československými legiemi na stanici Kljukvenaja. Jan Klobouk se dostal do přímé palby a jeden z bolševických vojáků jej střelil do břicha. Rána byla tak vážná, že Jan Klobouk svému zranění podlehl.

Pochován byl v Kansku západně od Krasnojarsku. Kansk leží na Transsibiřské magistrále a jeho železniční stanice je 4 344 kilometrů od Moskvy. Jednotky československých legií pod velením bývalého důstojníka carské armády plukovníka Borise Ušakova město obsadily 29. května 1918 a předešly tak snahám bolševiků československé jednotky odzbrojit a zajmout. V bojích v Kansku a jeho okolí bylo zabito padesát šest legionářů. Na místě někdejšího hřbitova, kde byli legionáři pohřbeni, dnes stojí potravinářský závod.

Autor: pch
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk