Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Stoletá cesta elektrifikace

24.07.2019

TŘEBÍČ (mach) - U příležitosti stého výročí přijetí zákona o všeobecné elektrifikaci Československé republiky byla v třebíčském Alternátoru otevřena nová expozice, věnovaná tomuto významnému historickému milníku. Exponáty věnovala distribuční společnost elektrické energie, působící na Vysočině.


Lidé ji najdou v přízemí Ekotechnického centra Alternátor v Třebíči. Návštěvníci se seznámí například s transformací napětí, základními principy fungování chytré domácnosti, ukázkou rychlonabíjecí stanice nebo autonomní solární ekolampou veřejného osvětlení. K vidění jsou historické elektrosoučástky jako jsou izolátory, elektroměry, pojistky či zástrčky a vypínače od těch nejstarších kousků až po ty soudobé. Výstavu doplňují plechové cedule a plakáty s výstražnými obrázky, co není dobré dělat v blízkosti vedení elektrické energie.

„Návštěvníci se v centru mohou seznámit s bohatou historií elektrifikace v českých zemích, těm mladším tu jednoduše vysvětlujeme principy přenosu elektrické energie z elektrárny ke spotřebitelům. Příchozí mají také možnost nahlédnout do budoucnosti energetiky, která je úzce spojena s chytrými sítěmi nebo chytrými městy. Spolupráci s Alternátorem vidím jako jednu z cest, jak přilákat mladé lidi zpět k technickým oborům,“ uvádí Zdeněk Bauer, předseda představenstva distribuční společnosti.

Nová expozice má návaznost na expozici, která byla otevřena v roce 2017 o patro výš, kde je ukázána cesta elektřiny od výroby ke spotřebiteli pohledem současnosti. Nová část výstavy, věnovaná elektřině, se nedívá dopředu, ale ohlíží se zpět. Dokumentuje, jak se elektrifikace vyvíjela a jak byla její cesta náročná. „Málokdo si dnes dokáže představit, jako by to bylo bez elektřiny. Rodiče měli chatu, kde se kdysi svítilo plynovými lampičkami a musím říci, že čas bez elektřiny nebyl vůbec špatný. Teď když nám nejde hodinu proud, tak jsou všichni nervózní. Těžko říci, kam až vývoj půjde, bez elektřiny už dnes nedokážeme vůbec nic. V Třebíči si navíc připomínáme také výročí 120 let, kdy tu byla zprovozněna první elektrárna na Polance. Je to symbolické. Třebíč zkrátka energetická byla, je a věřím, že bude i v budoucnu,“ uvedl během slavnostního otevření expozice starosta Pavel Pacal.

Třebíčský Alternátor věnuje elektřině poměrně značnou část své výstavní plochy. Ukazuje již zmiňovanou cestu elektřiny z elektrárny až do zásuvek spotřebitelů, zábavnou formou se lidé dozvědí, co je například HDO, nebo si vyzkouší „rozmrazování“ distribuční soustavy či práci centrálního dispečinku. Netradiční formou je připravena také hra rozpoznávání energetických stožárů. Expozice se zaměřuje i na budoucnost, představuje například chytrou domácnost nebo elektromobilitu včetně ukázky rychlonabíjecí stanice. Ve venkovních prostorách jsou nainstalovány autonomní solární ekolampy veřejného osvětlení.

Ekotechnické centrum Alternátor bylo v Třebíči otevřeno v červnu 2015 a loni jej navštívilo téměř 20 tisíc lidí. „Nová expozice ukazuje unikátní originální přístroje a navazuje na koncepci Alternátoru. Naplňujeme Baťovo heslo – nahradit práci lidí a zvířat prací strojů,“ shrnul Richard Horký, ředitel společnosti TTS.

Foto HoN: Martina Chromá

Autor: mach
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk