Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Svatba mezi knihami? V Třebíči je to možné

15.02.2019

TŘEBÍČ (mach) - Snad každá žena jednou zatouží obléci svatební šaty a zažít jeden z nejkrásnějších dnů svého života. Den, kdy se vše točí kolem ní, nevěsty. Perfektní účes, make-up, střevíčky, doplňky, ale hlavně ty správné šaty. Dost možná za tu touhu může ta malá holčička v nás, která si s kamarádkami hrávala na princezny a doma potají zkoušela maminčin plesový šatník a boty na vysokém podpatku. Šoupavým krokem ve vykasaných šatech se pak se zalíbením prohlížela v zrcadle a přála si být dospělou…


Podobnému kouzlu propadala i Nikola Melicharová z Petrůvek, které ale pouhopouhé zkoušení maminčiných šatů nestačilo. Rozhodla se, že bude svatební šaty rovnou sbírat. „Tomuto koníčku se věnuji od roku 2012 a již se mohu pyšnit sbírkou 130 svatebních šatů, nespočtem svatebních doplňků a oblečení svatebních hostů. Je hezké poslouchat příběhy od jednotlivých maminek nevěst, kdy vám vyprávějí, jaké ony měly šaty. Je to nádhera poslouchat, jaké ony samy byly originální a krásné před oltářem v onen jedinečný den,“ svěřila se Nikola Melicharová.

První kousky ve sbírce pocházejí od jejich tetiček, maminčiny šaty bohužel nebyly dochovány. Nejstarší svatební šaty ve sbírce pochází z roku 1946, k nim má Nikola Melicharová i pánský oblek, ten ale k šatům nepatří. Za nejvzácnější považuje sběratelka svatební obraz z roku 1930. Vlastní také části svatebního kroje z roku 1935 - krinolínu, závojíček, věneček z ušitých z kal. „ Ještěže ten internet existuje. Hledání zabere opravdu hodně času, ale když se najde takovýto kousek, opravdu to zahřeje u srdce,“ říká.

Třebíčská veřejnost má nyní jedinečnou příležitosti si alespoň malou část její sbírky prohlédnout. V rámci Národního týdne manželství uspořádala Městská knihovna Třebíč výstavu Svatba aneb Jak šel čas. V prostorách knihovny v hudebním sálu a oddělení pro dospělé na Hasskově ulici je to ho k vidění více než dost. Jak už z názvu vyplývá, jedná se o svatbu, ale hlavně o svatební šaty a vše kolem nich. Vystaveny jsou i závoje, kloboučky, rukavičky, střevíčky či kabelky nebo šperky. Chybět nebudou ani svatební oznámení, fotografie, obrazy a v neposlední řadě také svatební kytice dané doby. K vidění je také slavnostně prostřená svatební tabule. Výstava v městské knihovně potrvá do konce února.

Foto HoN: Martina Chromá

Autor: mach
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk