Svatováclavský místopis Třebíčska a okolí XVII.
Historicky zajímavá Brtnice byla v pomyslném hledáčku tohoto seriálu už na úplném začátku, ale tehdy svatováclavský prvek zůstal nepovšimnut. Patrně proto, že pozornost byla zaměřena na sochy na obou historických mostech, nikoliv však do interiéru zámku a na obec samotnou.
Autor cyklu ? Karel František Antonín Tepper (1682-1738) ? patří k zakladatelům tradice barokní nástěnné malby na Moravě. Současně je řazen i mezi představitele tzv. velkého slohu spolu s Řehořem Ignácem Ecksteinem a Janem Jiřím Etgensem. Tepper je méně znám. Podle Michaely Trlíkové proto, „že svou poměrně bohatou uměleckou činností nezasáhl do samotného centra jižní Moravy, tedy do Brna. Jeho tvůrčí oblastí se stalo zejména moravsko-české pomezí s těžištěm ve Velkém Meziříčí, kde po celý svůj zralý věk sídlil, ačkoliv se narodil v českém královském městě Chrudimi.“ Ve Velkém Meziříčí se usadil po roce 1700, 30. ledna 1715 byl jmenován měšťanem.
Přejděme nyní k zámku v Brtnici, kam byl na sklonku roku 1723 Tepper pozván. A to proto, aby vytvořil dílo zachycující návštěvy Ferdinanda II. roku 1630, Ferdinanda III. roku 1638, Leopolda I. roku 1679, Josefa I. roku 1701 a Karla VI. v roce 1723. Autorem literární předlohy byl patrně hrabě Rombald Collalto. Zmíněná plátna jsou instalována v sále tak, že pomocí dřevěné konstrukce obepínají celý obvod tzv. velkého sálu. V mnoha ohledech to připomíná freskové pojednání stěn interiérů. „Myšlenka zhotovení reprezentativního cyklu „císařských vjezdů“ se zrodila v hlavě hraběte Antonína Rombalda Collalta poté, co brtnický zámek dvakrát navštívil samotný císař Karel VI., jenž se v Brtnici zastavil 23. června 1723, když mířil z Vídně do Prahy, a rovněž při cestě zpáteční na podzim 15. listopadu téhož roku. Již začátkem prosince počalo jednání s velkomeziříčským malířem o nákupu barev a dalšího materiálu nezbytného pro realizaci právě zadaného úkolu. Hrabě jej mohl Tepperovi svěřit pravděpodobně proto, že poznal jeho malby v klášteře jihlavských kapucínů, kterým Collalto poskytoval záštitu,“ popisuje genezi Michaela Trlíková.
Vysvětluje i motivaci zadavatele: „Velkolepá série pláten dokumentujících vjezdy císařů Ferdinanda II., Ferdinanda III., Leopolda I., Josefa I. a Karla VI., jež mezi léty 1630-1723 poctili Brtnici svou návštěvou, zastupuje klasický příklad reprezentace šlechtického rodu, ve snaze posílit vědomí o vlastní moci, důležitosti a výlučné společenské prestiži. Collalto jako představitel zdejší nové pobělohorské šlechty italského původu, jež panství získala teprve před sto lety, usiloval o náležité uznání ještě intenzivněji. Hrabě se zjevně inspiroval specifickým a v podstatě již tradičním tématem monumentálních i grafických obrazů, zachycujících slavnosti a jiné mimořádné události spjaté s triumfálními vstupy světských či církevních vysokých hodnostářů do evropských měst. V případě brtnického cyklu si lze povšimnout mírného posunu ve významu, protože jeho účel spočívá, kromě vzdání holdu císaři, zejména v oslavě objednavatele a jeho předků, tedy hostitelů vzácné návštěvy.“
Vzhledem k úzkému zaměření svatováclavského místopisu je třeba se omezit pouze na popis obrazu (340x240cm, v cyklu je sedmou částí) se sv. Václavem. V literatuře se označuje jako „Císařský průvod Karla VI. přijíždí na náměstí v Brtnici“. Nacházíme ho v situaci, kdy spolu s dalšími zemskými patrony (sv. Ludmilou a sv. Janem Nepomuckým) pokleká před Nejsvětější Trojicí. Pod touto scenérií tvořící horní část obrazu se ve spodní části nachází zobrazení triumfálního vjezdu průvodu císaře na lidmi zaplněné náměstí. Stalo se tak při návratu z pražské korunovace zpět do Vídně. Významnost Karlovy korunovace českým králem posilují ještě dvě jiné postavy na obraze: zosobněná Víra a Mír jakožto záruky toho, že vláda císaře Karla bude Bohem požehnaná. Alegorická scéna je vlastně vyjádřením uspokojení šlechty, která uvítala, že se císař po několikaletém odkládání odhodlal přijmout českou korunu. Vedle zmíněných postav se vznáší drobný putto nesoucí na podušce císařskou korunu a pásku (s nápisem CARLO TANDEM DEMITITUR ALTO MDCCXXIII DEI 23. JUNY.

Auto na stromě
ČÍHALÍN - V úterý 12. února v 08.04 hod přijala operátorka tísňové linky 112 Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina oznámení o dopravní nehodě osobního vozidla na silnici u Číhalína. Na místo události vyjela jednotka profesionálních hasičů ze stanice Třebíč. Při nehodě se zranila jedna osoba a skončila v péči zdravotníků. Hasiči provedli na havarovaném vozidle protipožární opatření a místo události technicky zabezpečili.
Drogy na vsi
ROUCHOVANY - V úterý 12. února zastavili policisté před devátou hodinou dopoledne u Rouchovan vozidlo VW Golf. Řidičský průkaz řidič nepředložil a policisté zjistili, že ho v současné době ani nevlastní. O doklad čtyřiatřicetiletý muž přišel v lednu, když ho policisté kontrolovali v Třebíči, kde řídil vozidlo a byl pod vlivem alkoholu i drog. Policisté u něho provedli test na zjištění ovlivnění návykovou látkou, který byl pozitivní na amfetamin. Dechová zkouška u něho byla negativní. Lékařskému vyšetření se muž odmítl bezdůvodně podrobit.
Desperát na útěku
TŘEBÍČ - V pátek 8. února vypátrali policisté v Třebíči třiačtyřicetiletého muže, po kterém bylo vyhlášeno celostátní pátrání. Po jedné hodině odpoledne nalezli hledaného muže v restauračním zařízení na Nádražní ulici. Na začátku letošního roku byl na něj vydán soudem příkaz k zatčení. Muž byl opilý, policisté mu při dechové zkoušce naměřili hodnotu přes dvě promile alkoholu. Hledaného muže zatkli a odvezli ho na oddělení policie. Následně ho eskortovali k soudu k provedení příslušného úkonu.
Vandal ve městě
TŘEBÍČ - V pátek 1. února večer spatřila obsluha městského kamerového dohledového systému tři muže v centru města. Jeden z nich, šestadvacetiletý muž z Okříšek, povalil na zem reklamní stojan u jedné z provozoven. Za toto protiprávní jednání mu byla uložena pokuta příkazem.
Drogy jedou
BŘEZNÍK - V neděli 3. února zastavili policisté před desátou hodinou dopoledne v Březníku vozidlo Subaru Forester. Řidič při kontrole nepředložil řidičský průkaz. Policisté zjistili, že se jedná o čtyřiatřicetiletého muže z Brněnska. Provedený test na zjištění ovlivnění návykovou látkou byl u něho pozitivní na amfetamin, muž přiznal užití pervitinu. Dechová zkouška u něho byla negativní. Lékařskému vyšetření se odmítl bezdůvodně podrobit. Policisté muži další jízdu zakázali. Řidič je podezřelý ze spáchání přestupků na úseku dopravy, který policisté dále šetří.
Kontrolovali chatové oblasti
NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU - Policisté z obvodního oddělení Náměšť nad Oslavou společně se svými kolegy z odboru služební kynologie Krajského ředitelství Policie Kraje Vysočina realizovali ve středu 23. ledna preventivní akci, zaměřenou na kontrolu chatových oblastí. V průběhu dne zkontrolovali rekreační chaty v osmi chatových oblastech, které spadají do služební působnosti místního obvodního oddělení. Policisté kontrolovali, zdali se do chat někdo nevloupal a zda se v oblastech nepohybují podezřelé osoby. Při akci nebylo zjištěno napadení kontrolovaných objektů. Akce s podobným zaměřením budou probíhat v dalším období i na jiných místech kraje.
Hořelo auto
DUKOVANY – Ve středu nad ránem, konkrétně kolem půl sedmé, hořelo v Dukovanech osobní vozidlo. Na místě zasahovali hasiči z Hrotovic a z Dukovan. Požár byl zlikvidován pomocí jednoho C proudu. Příčina požáru je v šetření.
Neviděl ji
TŘEBÍČ - V sobotu 19. ledna krátce před jedenáctou hodinou dopoledne se stala na místní komunikaci na ulici M. Majerové v Třebíči dopravní nehoda. Dvaačtyřicetiletý řidič jel s osobním vozidlem Škoda Octavia a v době jízdy neměl z vozidla zajištěný dostatečný výhled kvůli námraze a nečistotám na předním, bočních a na zadním skle. Když projížděl ve směru od ulice Kpt. Jaroše k Táborské ulici,
neumožnil bezpečné přejití sedmašedesátileté chodkyni, která přecházela po vyznačeném přechodu pro chodce. Řidič tuto chodkyni ohrozil a vozidlem ji srazil. Při střetu došlo ke zranění chodkyně, kterou řidič převezl do Nemocnice v Třebíči na urgentní příjem. Na vozidle žádná škoda nevznikla. U obou účastníků nehody provedli policisté dechovou zkoušku s negativním výsledkem.
Škodič na zastávce
NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU - V době od středečního dopoledne 9. ledna do čtvrtečního rána poškodil pachatel v Náměšti nad Oslavou autobusovou zastávku. Ke spáchání činu došlo na Třebíčské ulici u rybníku Rathan. Pachatel poškodil skleněnou tabuli autobusové zastávky, která zůstala ležet popraskaná na zemi. Škoda, která vznikla, byla předběžně vyčíslena na necelých pět tisíc korun. Policisté provedli v lokalitě šetření, místo ohledali a zadokumentovali. Případ prošetřují pro podezření ze spáchání přestupku proti majetku.
Ležící muž
TŘEBÍČ - V neděli 13. ledna v odpoledních hodinách zjistila městská policie, že na Pražské ulici leží muž. Strážníci na místě našli silně podnapilého muže, který měl promočený oděv, jevil známky podchlazení a nebyl schopen pohybu ani komunikace. Pro podezření na zranění hlavy byla na místo přivolána ZZS Kraje Vysočina a muž byl následně předán do péče zdravotníků.
Redakce: 568 858 715. Inzerce: 568 858 711. Rozšiřuje PNS a.s.
Distribuce předplatitelům: Česká pošta, Mezinárodní standard ISSN 1212-222X.