Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Třebíč a její snaha dostat do veřejného prostoru inteligentní technologii

09.11.2017

TŘEBÍČ (kv) - Parkoviště na Komenského náměstí se má v dohledné době podstatným způsobem proměnit. Nikoli co do počtu parkovacích míst, ale do systému jeho využívání. Třebíč sází na nové technologie. Vždyť už si za to také vyzvedla cenu. „Vyhráli jsme kategorii Individuální doprava,“ říká místostarosta Vladimír Malý o prvním ročníku soutěže Chytrá radnice.


Tu organizoval Úřad Vlády ČR a byla určena obcím a městům České republiky. „Třebíč soutěžila s Chytrou mobilitou, která zahrnuje stávající dopravní terminál, připravované chytré parkoviště na Komenského náměstí a elektromobilitu. Ta je zde prezentována elektromobilem pro úředníky města a chystanou veřejnou dobíjecí stanicí pro elektromobily a elektrokola,“ popsal soutěž místostarosta.

Chytré by mělo být parkoviště na Komenského náměstí nejspíš od příštího jara. Každé parkovací místo bude světelně označené, parkovat se bude moci po zadání registrační značky vozu. Na volná místa budou upozorňovat informační tabule, umístěné již při vjezdu do města. Světla u jednotlivých stání budou signalizovat jak volná místa, tak překročení doby placeného stání. Úhrada parkovného bude možná i platební kartou, systém ale umí zajistit i úhradu přes webovou aplikaci a prostřednictvím chytrého telefonu. „Městská policie bude mít aplikaci, pomocí které bude moci sledovat, do kdy je parkovací místo zaplaceno. A světla přímo na parkovišti budou blikáním detekovat, že již skončila doba placeného stání. Slibujeme si od toho to, že obměna parkujících vozidel bude na parkovišti vyšší. Mělo by to být rychlejší a pro řidiče snadnější, když na tabulích uvidí, že je na parkovišti volno, nebo tam naopak nepojedou, pokud uvidí, že je obsazeno,“ dodává Vladimír Malý.

Technologie, která je jako vzorová součástí Smart city polygonu v Plzni, kde se také radnice inspirovala, vykazuje podle místostarosty Vladimíra Malého minimální poruchovost. Také její instalace není složitá, jde jen o kabeláž s čidlem uloženou v ne příliš hlubokých drážkách. V ostrém provozu funguje třeba v Praze a v Písku. Náklady na pořízení nové technologie by se podle odhadů měly dostat pod dva miliony korun. Další statisíce bude stát nový povrch parkoviště.

Do souboru opatření zaštítěných výrazem chytrá mobilita lze zahrnout i vybavení autobusové čekárny na Komenského náměstí. Je v ní dostupné wifi a je v ní také možné si zdarma dobít mobilní telefon. Nová výbava je v provozu asi čtrnáct dní.

Autor: kv
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk