Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Třebíč musí bojovat s odlivem mozků

02.02.2012

Třebíč - S odstupem se vracíme k tématu vědy a výzkumu. Na náš článek (viz HoN, 3. 1. 2012) zareagovali Ing. Evžen Žamberský a Jiří Hůlka, kteří již delší dobu poukazují na neutěšenou situaci. Když se dozvěděli o projektu Vědeckotechnického parku a Centra pro transfer technologií Vysočina v Jihlavě (Sdružení Energoklastr), tak začali dělat vše pro to, aby tento projekt byl realizován v Třebíči. Nepsali jen do novin, ale obrátili se přímo dopisem na předsedu vlády Petra Nečase (18. 4. 2011, v kopii mj. Daně Drábové, Františku Bublanovi, Martinu Kocourkovi, Pavlovi Kováčikovi).


Podporu jim vyjádřil i senátor Vítězslav Jonáš, u poslanců Františka Bublana a Pavla Kováčika si pisatelé udělali pomyslný otazník: „Vůbec nevíme, co pro nás udělali a prosadili výše uvedení Bublan a Kováčik, kteří jako poslanci a navíc funkcionáři dolní komory parlamentu mají ještě větší možnosti.“

Co mluví pro Třebíč?

Spektrum argumentace pisatelů je široké. Investice do vědy a výzkumu na Vysočinu vítají, ovšem nechápou upřednostnění Jihlavy před Třebíčí. Ta je na rozdíl od centra kraje městem s tradicí v oblasti energetiky, na SPŠ se vyučuje obor energetika a ZMVŠ zvažuje kroky vedoucí k přidělení akreditace k témuž oboru. Ve městě je řada firem spojených s energetikou (např. IC Energo, Tedom, TTS, Envinet, PBS), v blízkosti pak JE Dukovany s Výzkumným ústavem jaderných elektráren a vodní elektrárna na Dalešické přehradě.

Je to jen na nás

Pisatelům nelze upřít buldočí vůli a opodstatněnost jejich lokálního patriotismu. Mnohé pojmenovávají správně a vysílají signály těmi správným směry: „Vedení města a celého Třebíčska by mělo tento nedostatečný tlak na členy zastupitelských sborů rychle napravit tak, jak to dělají jinde.“ Přesto je v zájmu objektivity nutno uvést výstižné přísloví „nic nám samo nespadne do klína.“ Lze se oprávněně ptát, proč v regionu s tak silnou tradicí v energetice a činností tolika firem nevzniklo nějaké sdružení, které by se o získání investic do vědy a výzkumu snažilo samo. Takovéto sdružení by mohlo tlačit k aktivitě radnici a kraj, mohlo by se samo ucházet o podporu z finančních prostředků Evropské unie či z grantových systémů České republiky, jednat o spolupráci s firmami typu ČEZ apod. To je vlastně i odpověď Petra Nečase, který pisatele odkázal na možnost zapojit se do programů Prosperita a Potenciál.

Bez vize pokrok nenastane

Nechme stranou lákavou výzvu a zdržme se tvrzení o podjatosti krajské inovační strategie ve prospěch Jihlavy. Její snaha prezentovat se jako univerzitní a vědecko-výzkumné centrum Vysočiny je přirozená a ani Třebíči nic nebrání vydat se v konkurenčním boji stejnou cestou. Chybí tu však aktivita, zkušenosti, jednotný postup, účinná podpora politiků. Bez vize kooperace Třebíč i v dalších letech zůstane izolována od investic do vědy a výzkumu a i nadále bude pokračovat odliv mozků do Jihlavy, Brna, Telče.

Autor: Vikror Velek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk