Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Třebíčské občanské sdružení Vrátka je nepochybně příběhem velmi silné energie

30.10.2014

Třebíč (ju) - Na konci února jste si mohli v Horáckých novinách přečíst článek o tenkrát se právě rozbíhajícím projektu České televize a Nadace ČEZ Příběhy neobyčejné energie. Do projektu se mohli přihlásit jednotlivci i organizace, kteří vytvářejí nějakou činnost, jež přesahuje obecný rámec lidského chování. Mají prostě tu energii navíc.


Do konce ledna se přihlásilo více než pět set projektů diváků České televize z celé republiky a mezi nimi i Zdeňka Palátová se svými Vrátky. Z tak ohromného množství jich bylo vybráno osm a Třebíč k nim patřila. Osm předních českých dokumentaristů si „vybralo ty své“ a pustilo se do práce. Občanské sdružení Vrátka zaujalo Theodoru Remundovou, která pak Třebíč opakovaně navštěvovala, pomalu pronikala do činnosti Vrátek a vytvářela dokument o neobyčejné energii, který z tohoto projektu vyzařuje. Natáčení si mohli všimnout návštěvníci letošního Oživeného židovského města a třeba se tak stát i součásti dokumentu.

Nyní jsou filmy hotové a od 8. listopadu je budeme mít možnost sledovat na druhém programu České televize. Jako první se nám v 18.15 hodin představí dokumentaristka Olga Sommerová snímkem To jsme si zase užili světa. Nahlédneme do občanského sdružení Radovanovy cesty, kde se Jan Puš stará o autistické děti.

Hned druhý den, v neděli 9. listopadu se se Zdeňkem Tycem podíváme za dobrovolníky občanského sdružení Tamjdem ve snímku Dobrovolnictví.

O týden později se s Terezou Engelovou vydáme až do Rožnova pod Radhoštěm, kde Emílie Smrčková postavila několik domů na půli cesty pro děti z dětských domovů a sama adoptovala přes dvacet dětí. Dokument má přiléhavý název Zázraky Emílie Smrčkové.

V neděli 15. listopadu s režisérem Janem Gogolem ml. spatříme úsilí amatérského ornitologa Františka Krause, který tráví hodiny a hodiny času v lese. Dokument nese název František svého druhu.

Dokumentaristka Rozálie Kohoutová zmapovala aktivity Ondřeje Kobzy. Ten se nepustil do ničeho menšího, než měnit své město tak, aby se v něm lépe žilo. A Kobza se také jmenuje film.

Režisér Jan Foukal ve snímku Pod střechou zachytil vytrvalou snahu pana Aleše Krajdla, který se ve vesnici Zaječov snaží proměnit rozpadající se historickou budovu Zděná v kulturní centrum.

Dokumentaristka Erika Hníková zase pracovala v Dubňanech u Hodonína, kde Jan Škrkal pořádá Olympiádu všedního dne - olympiádu pro lidi s Parkinsonovou nemocí.

A konečně je tu neděle 30. listopadu a pro všechny Třebíčáky očekávaný dokument Vrátka. My domácí je známe, potkáváme je na různých akcích, školy a další organizace se účastní jejich programů, nakupujeme si jejich výrobky, květiny i bylinky, využíváme bazárek U zebry, nebo si zajdeme do kavárny na výbornou kávu a mimořádný zákusek z jejich vlastní pekárny. Jak ale občanské sdružení Vrátka, které vrací do aktivního života lidi s mentálním i fyzickým handicapem, viděla dokumentaristka Theodora Remundová?

Za zhlédnutí stojí zcela jistě všech osm snímků. Mohou být povzbuzením pro všechny nadšence, kteří se ve svém úsilí, do kterého musí cpát spoustu své neobyčejné energie, cítí opuštěni. Pouhým sledováním příběhů neobyčejných lidí však naše možnosti nekončí. Po celý listopad bude možné pro jednotlivé snímky a tedy i pro Vrátka hlasovat. Ten nejúspěšnější bude následně podpořen finančním darem Nadace ČEZ.

Nešťastný los posledního vysílacího dne se rozhodla Thea podpořit tím, že během listopadu přijede za námi do Třebíče a všem Třebíčákům dokument promítne. Listopadový termín v Horáckých novinách zavčas uvedeme.

Autor: Jan Uher
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk