Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
Staveniště okolo baziliky sv. Prokopa pro turisty nebylo překážkou.
(foto: Vendula Krausová)

Třebíčské památky táhnou víc než loni

08.09.2011

Třebíč - Mezi turisty nejoblíbenější třebíčskou pamětihodností je podle informací městského kulturního střediska Zadní synagoga. V srpnu se její návštěvnost meziročně zvýšila o čtyřicet procent. Rekordní nárůst zaznamenalo i samotné informační centrum u synagogy, ve kterém se návštěvnost oproti loňskému roku zvýšila dokonce o 200 procent.


„Určitě je to tím, že je nově otevřen dům Seligmanna Bauera, protože to je veliký tahák. Propagovali jsem ho i v pražských bedekrech, kam jsme dávali i fotky z interiéru domu. Je to něco nového, co do Židovského Města láká,“ hodnotí návštěvnost ředitelka MKS Třebíč Jaromíra Hanáčková. Zvýšený počet návštěvníků zaznamenala i městská věž, a dokonce i bazilika sv. Prokopa. „Bazilika mě opravdu překvapila. Protože v areálu probíhají hned dvě stavby, tak jsem očekávala, že to bude znamenat propad návštěvnosti. Ve skutečnosti se návštěvnost baziliky v srpnu meziročně zvýšila o deset procent a v červenci dokonce o třicet,“ dodává.

Do jaké míry nárůst souvisel s tím, že počasí spíš nahrávalo návštěvám památek než ležení u vody, a do jaké míry za to může aktivní propagace jednotlivých památek, je těžké odhadovat.

„Propagace byla z naší strany ale vcelku masivní. Máme nové propagační materiály, investovali jsme do časopisů, které se věnují cestovnímu ruchu. A myslím si, že je to i díky kulturním akcím, které jsou bohatší a delší,“ říká Hanáčková. Jistou podporou turismu jsou i cedule umístěné při vjezdu do města, které upozorňují návštěvníky, že přijíždějí do města s památkou UNESCO. I ty byly pořízeny z rozpočtu MKS. Podle informací Jaromíry Hanáčkové, se zvýšený počet návštěvníků odrazil i v návštěvnosti hotelů a penzionů. Pořád ale převládá stav, kdy turisté ve městě nocují jen jednou.

Ne všem památkám v okolí se dařilo tak dobře. Zejména kvůli dopravním omezením, která řadu turistů od návštěvy odradila, přišla např. nedaleká Telč dokonce o 30 procent turistů. Podobné problémy musel řešit i Vranov nad Dyjí.

„Z pohledu agentury Vysočina Tourism zatím ještě nemohu hlavní turistickou sezónu hodnotit, protože čísla budeme mít až za celé čtvrtletí. Osobně se trochu obávám toho, že Vysočině příliš nepřálo počasí. Protože na Vysočinu se jezdí především do přírody, na pobyty v kempech apod. Návštěvnost památek zas tak od počasí odvislá není. Ale zatím jen spekuluji a můžeme být nakonec příjemně překvapeni,“ uvedl k letoší hlavní turistické sezóně ředitel Vysočina Tourism Tomáš Čihák.

Autor: Vendula Krausová
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk