Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného
I ve Stříteži dali lidé nejvíc hlasů Miloši Zemanovi. Na snímku členka volební komise Romana Adlerová a její kolegové.
(foto: Viktor Velek)

Třebíčsko ovládl Zeman. Drtivě

28.01.2013

Třebíčsko - Česká republika si poprvé v historii zvolila prezidenta v přímé volbě. Stal se jím Miloš Zeman. V republice vyhrál zhruba o deset procent. Na Třebíčsku byl ovšem tento rozdíl třikrát větší. Miloš Zeman získal 38 768 hlasů (64,9 %), Karel Schwarzenberg pak 20 965 hlasů (35,09%).


Sedm proti

Zvolený prezident Miloš Zeman nevyhrál na Třebíčsku jen v sedmi obcích ? Odunec, Pálovice, Přeckov, Budkov, Červená Lhota, Chlum a Lesní Jakubov. Největší prohru zažil v Lesním Jakubově, kde Karl Schwarzenberg získal 79,01 procenta hlasů a Miloš Zeman 20,98 procenta hlasů. Samotná obec tu sice stála za Milošem Zemanem, ale v Lesním Jakubově volí i osazenstvo rapotické věznice a vězni, jak známo, stojí drtivě za Karlem Schwarzenbergem. Další Zemanovy prohry už nebyly tak výrazné. V Odunci prohrál v poměru 41,53% : 58,46%, v Červené Lhotě 42,34% : 57,65% a v Přeckově 43,39% : 56,6%. V ostatních obcí už byla Schwarzenbergova vítězství jen velmi těsná.

Drtivá rána

Naopak ve spoustě obcí Miloš Zeman získal více než osmdesát procent hlasů. Takových obcí bylo nakonec devatenáct (Biskupice-Pulkov, Cidlina, Častohostice, Čechočovice, Dolní Lažany, Hvězdoňovice, Krhov, Lesůňky, Lhotice, Lovčovice, Nimpšov, Oslavička, Přešovice, Radonín, Rohy, Slavíkovice, Štěměchy, Třesov, Vícenice u Moravských Budějovic). Prvenství si opět připsaly Dolní Lažany, kde Miloš Zeman získal 90,19 procenta hlasů. Drtivou výhru zažil Miloš Zeman i v Nimpšově (89,47%), Lesůňkách (89,39%), Přešovicích (87,23%), Radoníně (85,71%) či Hvězdoňovicích (85,1%).

Méně lidí

K urnám tentokrát přišlo o něco méně lidí. Zhruba o tři stovky. Nejvíce jich, stejně jako jindy, přišlo v Přeckově, kde byla volební účast 98,15 procenta. Velmi vysoká účast pak byla v dalších třinácti obcích ? Cidlina, Jasenice, Lovčovice, Martínkov, Pokojovice, Račice, Radošov, Číhalín, Horní Smrčné, Klučov, Lesní Jakubov, Oslavička a Hrutov. Pomyslné druhé místo v účasti připadlo Hornímu Smrčnému (93,18%) a třetí místo pak Lovčovicím (88,37%).

Méně než padesát procent lidí k volebním urnám nepřišlo v žádné obci. Nejnižší volební účast jsme tak zaznamenali v Litohoři (53,27%), Nových Syrovicích (55,06%) a Lhánicích (56,62%). V dalších jedenácti obcích ? Kojatice, Lesonice, Lomy, Oponešice, Příštpo, Radkovice u Budče, Studnice, Vícenice u Moravských Budějovic, Dešov, Hartvíkovice, Jemnice ? přišlo méně než šedesát procent oprávněných voličů.

Autor: Petr Chňoupek
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk