Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

V lednu se zvýšil počet dopravních nehod

07.02.2018

VYSOČINA - Policisté Krajského ředitelství Policie Kraje Vysočina vyšetřovali v lednu letošního roku 311 dopravních nehod, což je o sedmnáct dopravních nehod více než za první měsíc roku loňského - vyjádřeno procenty jde o nárůst o šest procent. Při lednových dopravních nehodách jeden člověk zemřel, šest osob se zranilo těžce a 90 dalších utrpělo lehké zranění. V případě lehkých zranění jde o meziroční nárůst o 38 procent. Hmotná škoda, vzniklá při dopravních nehodách na vozidlech a ostatním majetku, dosáhla částky 27 675 000 korun, což představuje výrazný nárůst o 96 procent.


První tragická dopravní nehoda v Kraji Vysočina se v letošním roce stala na Jihlavsku v neděli 14. ledna v ranních hodinách u obce Krahulčí. Při nehodě zemřel osmnáctiletý řidič osobního vozidla Peugeot, který z dosud nezjištěných příčin vyjel mimo komunikaci, kde narazil do pařezu stromu a poté se auto převrátilo na střechu do rybníka. Osmnáctiletý řidič zůstal ve vozidle zaklíněn. Vozidlo v rybníce objevili náhodní kolemjedoucí po několika hodinách.

Největší problémy jsme v Kraji Vysočina z hlediska dopravní nehodovosti měli v úterý 9. ledna na dálnici D1 v souvislosti s několika hromadnými nehodami, které se staly na 99. kilometru dálnice D1 v obou směrech jízdy. Jako účastníky dopravních nehod máme evidováno celkem 31 nákladních vozidel, 3 autobusy, 10 dodávkových vozidel a 15 osobních automobilů - tedy celkem 59 vozidel. Věc šetříme celkem jako 23 samostatných dopravních nehod. Samozřejmě jsou případy, kdy vozidlo je v jedné dopravní nehodě vedeno jako viník a v jiné zase jako poškozený. Celková způsobená škoda byla policisty odhadnuta na částku přesahující 15 100 000 korun. Skutečná vzniklá škoda bude zřejmě mnohem vyšší, ale její přesnou výši si řeší majitelé a provozovatelé vozidel s likvidátory jednotlivých pojišťoven.

V lednu jsme při vyšetřování osmnácti dopravních nehod zjistili, že řidič byl pod vlivem alkoholu. Ve většině případů se jedná o hladiny vyšší než jedno promile, v některých případech dokonce o hladiny vyšší než dvě nebo také tři promile alkoholu v dechu. Řidiči proto musí počítat v nadcházejícím období s mnohem častějšími policejními kontrolami, a to na silnicích všech tříd. Policisté se v rámci běžného výkonu služby a při mimořádných dopravně bezpečnostních akcích budou zaměřovat na kontroly zejména motorizovaných účastníků silničního provozu, zda ne- usedali za volant pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných a psychotropních látek.

Autor: Dana Čírtková
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk