Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Večer plný vítězného nonsensu

22.11.2019

TŘEBÍČ (ap) - Křest nové básnické sbírky třebíčského experimentálního básníka, výtvarníka a performerka Miroslava Koupila, nazvané Groteskavárna, se konal v pátek 15. listopadu v 17 hodin v sále hudebního oddělení třebíčské městské knihovny na Hasskově ulici.


Obdivovatelé Koupilovy tvorby se tak mohli těšit na komická slovní spojení, originální slovní hříčky, novotvary a jazykolamy, které bývají řazeny pod společné označení – nonsens. Slovo nonsens se překládá jako nesmysl. Nonsens spojuje zdánlivě nesmyslná slova nebo představy nebo vytváří poezii ze slov nesmyslných podobně jako ve známém dětském rozpočítadle: Ententýky dva špalíky čert vyletěl z elektriky, bez klobouku bos, natloukl si nos. Při tomto hledání smyslu v nesmyslu však někdy dochází k nahlédnutí hrůzy a absurdity našeho světa, který se jinak snaží tvářit jako rozumný, logický, spořádaný či dokonce spravedlivý.

Potvrdilo se to i v krátké hře, veršované jednoaktovce se zpěvem a tancem, která předcházela křtu Koupilovy knihy. Koupil je totiž také principálem a režisérem školního divadélka Safra – Porte a pro dvě své dvě studentky-herečky, Janu Kopečkovou a Gabrielu Šebkovou, napsal hru hra „Štetl, to je Městečko“. Výsledkem jazykově náročného textu, v němž se střídala čeština s jazykem jidiš a hebrejštinou, byly kruté životní zvraty meziválečných obyvatel třebíčského židovského města. Co se i v tomto případě na začátku zdálo být hravým dětským rozpočítadlem, měnilo se díky nonsensu rázem v tragédii. Představení „Štetl, to je Městečko“ Kopečková a Šebková zahrají ještě i 26. listopadu v Zadní synagoze v Třebíči během večera s publicistou Stanislavem Motlem a dcerou Židovky, která se zapojila do protinacistického odboje, Martou Neužilovou.

Také sám Miroslav Koupil pak v pátek v podvečer v městské knihovně opět zaujal svým novým vystoupením (performancí), jež bylo doslova gejzírem možností, které nám v postižení absurdity světa i k vy- jádření humoru nabízí čeština. Jen zapamatovat si k přednesu onen proud asociací, metafor a rýmů muselo být pro autora-recitátora velmi náročné. Posluchači ale mohli po jeho výkonu začít koketovat s myšlenkou, že nesmysl vlastně může být naším šestým smyslem. A chvála bláznovství může být naší pomůckou k přežití! Tou pomůckou se může stát i Koupilova nejnovější publikace, útlá knížečka textů o rozsahu necelých padesáti stran, nazvaná Groteskavárna. V pátek ji Miroslav Koupil pokřtil společně se svými dvěma žačkami. Autor, někdejší učitel na OA HŠ Třebíč a nyní čerstvý důchodce, v této své Groteskavárně nabízí čtenářům šálky českého nonsensu a literární grotesky, do kterých dokáže (jako už leckdy v minulosti) zakomponovat i svoje příjmení. Jako třeba v černohumorném Epitafu III: „Pil, umřel./Nepil, umřel taky./Nekoupil, umřel./ Koupil, umřel taky.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk