Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Velikonoce jako zlomový čas

10.04.2017

Třebíč (red) - Sochařské objekty „Trnová koruna“ a „Církev“ třebíčského výtvarníka Zdeňka Šplíchala můžeme spatřit v kryptě třebíčské baziliky sv. Prokopa a P. Marie. Jsou dobrou příležitostí k zastavení a úvahám o smyslu lidského života. Požádali jsme proto umělce o jeho vlastní meditaci nad velikonočním časem.


„Před Květnou nedělí mě oslovil přítel redaktor, abych jako výtvarník napsal zamyšlení do velikonočního čísla Horáckých novin. Byl jsem právě s fenkou Žofi na obvyklé procházce v jarní přírodě, která se nedávno probudila ze svého zimního spánku. Na jedné straně bylo slyšet zpěv ptactva, který nám dle našeho myšlení připadá jako radostný hymnus nad jarní přírodou, ale ve skutečnosti je to jarní touha pro rozmnožování druhu, aby věčný koloběh života v přírodě nezanikl. Z druhé strany na mne doléhal zvuk města, nedaleké silnice, ten představoval naši vyspělou civilizaci, kde stroje, které jsme vyrobili pro naše pohodlí, přehlušují lidský hlas, jenž v tom všem dění někdy zaniká. Připadá mi to jako velká škoda, je to naše velké kulturní zchudnutí. A právě velikonoční čas, který většina české populace prožije pouze jako dva dny volna navíc, snad ozvláštněné nějakým odvarem z lidových zvyků bez valného duchovního obsahu, je pro mnohé promarněnou šancí, jak ho prožít duchovně, neboť je to zlomový čas našeho bytí.

Již mnoho let si pamatuji slova jednoho biskupa, pronesená na velikonoční homilii – promluvě, kde řekl, že pokud by Kristus nevstal z mrtvých, je naše víra marná. Dodnes si pamatuji tato silná a tvrdá slova, která vše vyjadřují o víře a velikonočním tajemství. Ano, my lidé jsme již po dva tisíce let svědky vzkříšení, jak je popsáno v Písmu Nového zákona, a na nás je, s jakou odvahou vzkříšení vnímáme, aby naše víra nebyla bezcenná. Přál bych tedy mnoha lidem, aby v těchto dnech sáhli po Písmu svatém a přečetli si vyprávění, které křesťanským Velikonocům dalo jejich smysl, a uvažovali o něm, pak věřím, že se v duchovním klimatu společnosti může něco změnit.“

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk