Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Vidět art vednevnoci

20.03.2019

HODONÍN/TŘEBÍČ (ap) - Komorní výstava v hodonínské GALERII VEDNEVNOCI prezentuje v těchto dnech dva umělce, žijící v Třebíči. Zdeněk Šplíchal (* 1948) a Petr Benda (* 1968) se set- kali před lety na výtvarných Sympoziích ve Stříteži u Třebíče, kde spolu s dalšími výtvarníky vytvářeli experimentální díla po vzoru legendární Školy výtvarného myšlení prof. Igora Zhoře (*1925, + 1997).


Galerie Vednevnoci se nachází v prostorách Turistického informačního centra města Hodonína, vedle městské knihovny. Pro kolemjdoucí je přístupná, díky prosklené a osvětlené čelní stěně, opravdu ve dne i v noci.

Oba vystavující Třebíčané jsou generačně od sebe vzdáleni, ale je jim společné hledačství odpovídajícího výrazu pro zobrazení jejich emocí ze současného světa. Benda i Šplíchal pracují v cyklech, které jsou námětově blízké, jednotlivá témata rozvíjejí, aby po jejich inspiračním vyčerpání přešli k dalšímu tvůrčímu cyklu. Svoji společnou komorní výstavu nazvali stylově: Vidět art vednevnoci.

Zdeněk Šplíchal je malíř, kreslíř, autor objektů, pedagog a také pořadatel Sympozia výtvarná Střítež. Je rovněž kurátorem výstav v prostorách třebíčské baziliky sv. Prokopa, která je památkou UNESCO. Pro většinu ze Šplíchalových cyklů je charakteristický dialog či konfrontace racionálního přístupu, tedy užití jazyka geometrie a expresivního kreslířského gesta. Zdeněk Šplíchal se tak podstatnou částí svého díla řadí do té linie výtvarného umění, které se nezaměřuje na používání výtvarných prostředků k vytváření iluze jevů světa, které nám nabízejí naše oči. Umění nové doby se o to v jedné své vývojové linii snaží vědomě už nejméně sto let.

Petr Benda je sice rodákem z Moravského Krumlova, absolvoval však třebíčské státní gymnázium a po studiích oboru český jazyk a literatura a výtvarná výchova na Pedagogické fakultě Masarykovy univerzity v Brně zakotvil v Třebíči, kde od roku 1994 učí na státním gymnáziu. Věnuje se také volné výtvarné tvorbě, především grafice, ze které si oblíbil techniku suché jehly, linorytu a experimentuje i s kombinovanými technikami. I jemu jde často o zhodnocení výrazových možností základních elementů výtvarného jazyka jako jsou bod, linie, barva, tvar. Výstava v Galerii Vednevnoci potrvá do 13. dubna.

Autor: ap
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk