Horácké novinyVychází každý týden ve středu a v pátek. Objednávka předplatného

Zeleň je vizitkou města

23.10.2019

NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU (mach) - Když se v ulicích Náměště před lety objevily záhony letniček místo stálených či opadavých keřů, sklidila radnice nemalou kritiku. Na novinku si náměšťští obyvatelé zvykali léta. Na důmyslně kombinované záhony uprostřed trávníků, které se proměňují během ročních období, nyní nedají dopustit. S dotazem, jak na takovou krásu správně jít, se na Náměšťské obracejí radnice ze širokého okolí.


Úprava města má obecně vypovídající schopnost o tom, jak se v něm žije a co za lidi tu bydlí. Zdaleka ale nejde jen o zeleň veřejnou, ale také práci jednotlivců. „Celá léta jsme na to v podstatě neměli moc peněz. Dělaly se hlavně investiční akce. Teď když je daňová výtěžnost na lepší úrovni, jsme se dostali do fáze, kdy se můžeme soustředit i na tu krásnou stránku věci a na údržbu veřejného prostoru. Začali jsme usilovat o to, abychom péči o zeleň mohli zabezpečovat prostřednictvím služeb města, ale narazili jsme na limity. Odborná péče o zeleň chce také nějaké znalosti. Začali jsme pátrat po tom, koho bychom mohli zaměstnat pro jeho nápady, pro cílevědomou každoroční práci. Bylo jasné, že to musí být někdo, kdo je v tomto oboru vzdělán a kdo tím žije. Tak jsme našli paní Klímovou,“ popsal nám v krátkosti starosta Vladimír Měrka. „Naše městečko je pěkným městečkem a zeleň je jeho ozdobou,“ dodal starosta. Aby tomu tak skutečně bylo, chce to spoustu systematické práce.

Jeden rukopis

Jitka Klímová pracuje pod technickými službami necelý rok. Před jejím příchodem byla dříve nová výsadba řešena komerčně prostřednictvím zahradnických firem. „V minulých letech jsme nechali ve vytipovaných lokalitách vysázet několik velkých celků. Šlo hlavně o ulici Ocmanickou, průtah městem, a náměstí Míru. Oslovovali jsme různé zahradnické firmy a přitom se snažili zachovat jeden rukopis,“ přiblížil vizi radnice Petr Kafka, vedoucí odboru správy majetku města.

Tři miliony na zeleň

Kvůli výsadbě nové zeleně ale město nezapomíná ani na zeleň stávající. Postupně se většího či menšího zásahu dočká vše zelené v péči města. Náměšť má vypracovaný pasport zeleně a stromů, a v letošním roce probíhá jeho aktualizace. Vznikají plány, jak s rostlinami dále pracovat. „Údržba vzrostlých stromů nás stojí nemalé peníze, ale vrací se nám to v tom, že pokud hodně fouká, všude padají větve a stromy a u nás ne,“ vypíchl Kafka. Kosení, zalévání, údržba stávající a výsadba nové zeleně městskou kasu stojí ročně tři miliony korun. V návrhu na příští rok se počítá s navýšením o dalších tři sta tisíc korun.

Místo kůry písek

Zajímavé a všudypřítomné výsadby si musí povšimnout kdokoliv, kdo Náměští byť jen projíždí. Město nad řekou Oslavou bylo v rámci Kraje Vysočina v tomto směru průkopníkem. Zatímco se v ostatních městech pokračovalo v masivní fádní výsadbě keříků různé velikosti s použitím mulčovací kůry, v Náměšť šla cestou pestrých různorodých záhonů, v nichž se hojně objevuje písek. „Trend se hodně změnil. Volali mi například z Moravských Budějovic, kde právě dělají revitalizaci veřejné zeleně. Dotazovali se, jak funguje zapískovávání záhonů a jak to mají vysvětlit veřejnosti, k čemu je to dobré. Písek používáme k suchomilným rostlinám. Kůra funguje jako membrána, nepouští vlhkost a mohlo by dojít k zahnívání krčků a kořene. Jak se mění klima, mění se nároky a standardy na péči o zeleň. Klimatické podmínky je třeba brát na zřetel, musí se u toho víc přemýšlet a dobře kombinovat, aby to fungovalo. Lidé jsou díky internetu daleko víc znalí nových trendů. A to, co tady realizujeme, už třeba znají z obrázků. Pokud se s lidmi více komunikuje, jsou daleko víc přístupnější ke změnám,“ uvedla dvorní zahradnice města Jitka Klímová, kterou letos čeká komplexní zmapování veškeré zeleně.

Zeleň dělá ulice snesitelnějšími

Zeleň se do měst hojně vrací. Dost možná to vnímáme jako dluh naší společnosti z dávno minulých let. Dopouštěli jsme se mnoha chyb a omylů. „V sedmdesátých a osmdesátých letech šlo o to, aby byla náměstí funkční, plně využitelná a údržba co nejjednodušší. Tehdy spousta zeleně z center měst zmizela. Nyní se trend zcela obrátil a města se snaží dostat lidi na náměstí a utvořit z nich příjemná místa. Každá zeleň dělá pobyt v ulicích snesitelnější. Prokazatelně ochlazuje vzduch, zvyšuje vlhkost. Koruny stromů citelně vylepšují okolní klima,“ popisuje Jitka Klímová. Dříve hojně používaný kámen, kamenné drti a kačírek z měst postupně mizí. „Funguje to jako kamna. Přes den kámen naakumuluje teplo a přes noc jej uvolňuje.“

Biokompost nade vše

Při nové výsadbě nejde jen o inspiraci. Má to také svá pravidla. „Jakmile někam jedu, a vidím něco zajímavého, hned mám návaznost a myšlenky na to, kde by to šlo použít u nás. V odborné literatuře pak musím dát dohromady termíny kvetení a nároky. Každá rostlina nejen že ze země bere, ale také do ní něco vrací, proto se některé druhy navzájem nesnášejí,“ poukazuje zahradnice. Při své práci také hojně využívá kompost, který míchá v poměru 1:3 se zeminou. Není potřeba řešit přihnojování umělými minerálními hnojivy a zanášet půdu tím, co do ní úplně nepatří. „Kompostem stačí přihnojit na jaře a na podzim a je na celý rok vystaráno,“ říká. Město ve velkém využívá kompost z kompostárny v Petrůvkách, který je zdarma k dispozici i obyvatelům města. Stačí se pro něj zastavit u sběrného dvora. Kompost najde uplatnění také pro množení nových rostlinek z odnoží či semen. „Plán je takový, že by se výsadba propojila hlavními liniemi města, mělo by to být ucelené s použitím stejných druhů rostlin, ve stejných kombinacích,“ nastínila Klímová. V nejbližší době je v plánu výsadba osmi nových stromů u rybníka Rathan (javor, jasan, ořech), pak přijde na řadu Lipová a lokalita Nad Splavem.

Foto HoN: Martina Chromá

Autor: mach
« zpět | Sdílet: FacebookJagg.czLinkuj.czGoogleTwitter tisk