Hrkačky a Morana? Tradiční skautské dva v jednom
Profilovka
03. 04. 2024
visibility 612

TŘEBÍČ (juh) - Na Bílou sobotu pořádají vodní skauti z přístavu Žlutá ponorka již mnoho let zcela originální akci. Za pomocí hrkaček, klapaček a dalších rachotidel vyhánějí z města Moranu, tedy představitelku zimy. A není to Morana ledajaká. Proti svým sestřičkám, které děti vynášejí na Smrtnou neděli, ta třebíčská pořádně narostla. A věřte, není to žádná legrace ji z města vyhnat.

Tento rok vyrazil průvod hrkačů a hrkaček, klapačů a klapaček z nádvoří třebíčského zámku a po honbě v Židovské čtvrti byla uštvána na lávce skauta, letce a válečného hrdiny plk. Jindřicha Svobody. Než se to však podařilo, musela být několikrát jarními básničkami a zaříkáváním oslabována. Z lávky pak byla symbolicky vržena do vod Jihlavky její hlava.

I v Třebíči tak máme zimu za sebou a zvony se mohou opět rozeznít. Zima a smrt byly poraženy. Nastává jaro a s ním i nový život, Kristus vstává z mrtvých, a křesťanům tak dává naději, že smrtí nic nekončí, ale teprve začíná. Velikonoční poselství je krásné a plné odvahy a naděje. To si vyzkoušeli všichni mrňousové, kteří se na Bílou sobotu vydali s vodními skauty a s hrkačkami zvítězit nad Moranou.

Foto HoN: Jan Uher

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image