

KRAJ VYSOČINA (herb) – Měsíc červenec postupně ukrajuje ze svých dnů, čímž se mílovými kroky nezadržitelně blíží start nového fotbalového ročníku. Ačkoliv oproti zimní přestávce je ta letní daleko menší, i tento fotbalový půst před startem sezony všechny fanoušky pořádně navnadí. Než však druhý srpnový víkend zazní úvodní hvizd všech mistrovských utkání, můžete si čekání zkrátit kratším fotbalovým seriálem. V něm se podíváme na jednotlivé ligy, týmy a shrneme si to nejlepší z nedávno skončené sezony. Shrnutí působení Fotbalové školy Třebíč ve 4. lize přinesl v minulém vydání sám třebíčský klub, začínáme tak krajskými soutěžemi, 5. až 7. ligou.
5. liga: O jednoho zástupce Třebíčska méně
Kde fotbalové Třebíčsko oproti předchozím ročníkům čítá ztráty, je nejvyšší krajská soutěž. Právě ve fotbalové elitě Kraje Vysočina bude mít náš region nejmenší zastoupení za posledních dvacet let. Jen pro porovnání, nejvíce klubů z Třebíčska bylo ve čtrnáctičlenné soutěži v letech 2007 až 2009 a 2012 a 2014. Tehdy se krajského přeboru účastnilo šest mužstev. V prvním zmíněném období se jednalo o Hartvíkovice, Borovinu-Opatov, Okříšky, Moravské Budějovice, rezervu HFK Třebíč a Jemnicko. Ve druhém datu zde účinkovaly téměř totožné celky, jen Borovinu a Hartvíkovice nahradily Čáslavice a Náměšť nad Oslavou. Tyto časy už jsou bohužel dávno pryč a v nadcházející sezoně bude mít Třebíčsko v 5. lize pouze dva účastníky. Těmi jsou Okříšky a Šebkovice, jejichž vzájemné střetnutí je na programu hned na samý úvod sezony.
Jak je patrné už z předcházejících řádků, okříšský mančaft je dlouhodobou stálicí probírané soutěže. Její součástí jsou Okříšky od sezony 2005/2006, což znamená, že za pár týdnů odstartují třetí dekádu svého působení v nejvyšší krajské lize. Nejúspěšnější sezonu zažil mančaft v roce 2013, kdy skončil za Starou Říší a Humpolcem na třetím místě se čtyřiapadesáti body. Další vydařené ročníky byly ty dva minulé. V sezoně 2023/2024 obsadily Okříšky s padesáti jedna body druhé místo za Fotbalovou školou Třebíč, o rok později nasbíraly o pouhé dva body méně a umístily se na bronzové příčce. Na tomto umístění se šestnácti zásahy podílel útočník Vojtěch Bence, který se společně s Tomášem Filípkem z Kamenice nad Lipou podělil o pomyslnou korunu krále střelců.
Ne sice tak dlouhodobou, ale jistou zkušenost s 5. ligou mají také fotbalisté Šebkovic, kteří se do soutěže navrátili před minulou sezonou coby vítěz I.A třídy skupiny B. Tehdy se pro mužstvo jednalo o druhý postup do krajského přeboru za uplynulých pět let. Z trofeje pro mistra I.A třídy a ze vstupenky do vyšší soutěže se šebkovický tým radoval už v sezoně 2018/2019, ale po dvou letech za nedohraného covidového ročníků soutěž opustil. O poznání lépe oproti prvnímu působení v 5. lize hodnotí v Šebkovicích nedávno skončenou sezonu. Se ziskem osmatřiceti bodů se jejich hráči usadili v klidném středu na sedmém místě. Mančaft se mohl spolehnout především na dvojici Martin Rygl a Matěj Pánek se shodnou cifrou jedenácti branek na kontě.
6. liga: Pětice v béčku a Želetava v západní skupině
O regionální derby nebude v následujících týdnech nouze v 6. lize. Odsud se sice po roční zkušenosti odebrali zpět do 7. ligy hráči Vladislavi, zde působící trio Dukovany, Jemnicko a Budišov-Nárameč ale doplnily Rapotice a navrátilci jménem HFK Třebíč a Náměšť nad Oslavou.
Když se v předešlých řádcích psalo o Okříškách jakožto stálici krajského přeboru, tak totéž označení náleží týmu Budišova-Náramče v souvislosti s jejich působením v 6. lize. Do této soutěže mančaft pronikl v roce 2008 s titulem mistra I.B třídy a drží se zde až dodnes. Za ta léta si tým okusil snad všechny tabulkové pozice. Od vysokých příček přes klidný střed až po záchranářské souboje. Nejlepšího umístění dosáhl Budišov-Nárameč v sezonách 2015/2016 a 2016/2017, kdy se umístil na druhém místě. Naopak dva poslední ročníky nadělaly jistě mnoha fanouškům vrásky. V nich totiž celek bojoval o udržení, přičemž v minulé sezoně se zachránil v posledním kole díky vítězství nad Vladislaví. I přes tento poněkud napínavý závěr se však záchrana podařila a budišovská mise v 6. lize pokračuje také pro následující sezonu.
Dlouholetými zkušenostmi s krajem oplývá také Jemnicko. Mezi lety 2007 a 2017 nechyběl tým na účastnické listině krajského přeboru, po sestupu do I.A třídy, respektive dnešní 6. ligy, si mužstvo drží stabilní výkonnost. Že by zde za tu dobu přišla na přetřes otázka případného sesuvu o soutěž níže, jako tomu bylo v případě dalších jmenovaných? Ale kdepak, takovéto starosti za tu dobu v Jemnici řešit nemuseli. Tým se v uplynulých ročnících 6. ligy umístil na pozicích od třetího do osmého místa. I přes své umístění ve středu tabulky vzbuzovala jemnická ofenziva u soupeřů respekt, jmenovitě zejména autor sedmnácti branek z minulé sezony Martin Axman.
Ačkoliv krajskými držáky jsou Budišov-Nárameč a Jemnicko, nejlépe se v minulé sezoně dařilo Dukovanům. Jejich vzestup mezi top týmy Vysočiny započal v roce 2014. Tehdy tým od jaderné elektrárny ovládl okresní přebor, tři roky na to se v I.B třídě umístil na druhém místě za mistrovskou Náměští a radoval se z postupu. Další postup, opět z druhého místa, tentokrát však za Rapoticemi a směrem do krajského přeboru, přišel v roce 2022. V konkurenci vysočinské elity ale Dukovany vydržely pouze jednu sezonu. Ideální zprvu nebyl ani jejich návrat do I.A třídy, jaro 2024 a nově příchozí útočné posily však nasměrovaly klub k lepším zítřkům. Dokladem toho je minulá sezona, kterou mužstvo zakončilo na 3. místě s padesáti čtyřmi body a skóre 73:39. Dukovanská ofenziva se společně s Herálcem stala druhou nejproduktivnější, více branek nastřílel jen první Bedřichov. Celku z Třebíčska k této metě velmi dopomohl nejlepší střelec soutěže Šimon Čermák s třiatřiceti góly na kontě.
Regionálně pestrou 6. ligu skupiny B rozšíří také Rapotice. Ty v roce 2018 ovládly I.B třídu a po krátké covidové pauze se roku 2022 staly také mistry I.A třídy. Díky tomuto prvenství si tak rapotičtí fotbalisté vysloužili vstupenku do krajského přeboru, ovšem tato kapitola se uzavřela letos v červnu. Tým v 5. lize obsadil předposlední místo, sesunul se do nižší soutěže a společně s tím také začal v přestupovém období počítat hráčské ztráty.
Nejen po kraji, ale po celé Moravě je známé jméno HFK Třebíč. Po sloučení FC Slavie Třebíč a BOPO Třebíč v roce 2002 navázal nově vzniklý klub na dva zmíněné celky a byl pravidelným účastníkem divize. Historický moment pro fotbal na Třebíčsku nastal v roce 2013, kdy HFK v divizi skončilo na prvním místě a zamířilo do třetí nejvyšší fotbalové ligy. V ní sváděl tým atraktivní souboje do roku 2017, pak nastal lehký ústup ze slávy. Po sestupu ze třetí ligy zápolila Třebíč rok v divizi, následně čtyři sezony v krajském přeboru, až se přes dvouleté angažmá v I.A třídě dostala do nejnižší krajské soutěže. Odsud se ale mančaft dokázal ihned odrazit a stal se vítězem 7. ligy.
Také Náměšť nad Oslavou má zkušenosti s krajským přeborem. Jeho součástí byl mančaft už před dvaceti lety, následně pak v letech 2012 až 2014 a naposledy se do něj dostali s pohárem mistrů I.A třídy roku 2018. Náměštští fotbalisté pak ale v roce 2023 „kápéčku“ zamávali a v následující sezoně museli dát sbohem i I.A třídě. Ovšem podobně jako Třebíč také mužstvo od řeky Oslavy se po jedné sezoně vrátilo zpět. O zisku druhého místa a jistotě postupu rozhodli fotbalisté Náměště v posledním utkání sezony na hřišti Rokytnice nad Rokytnou góly na konečných 4:5 z 84. a 87. minuty.
Do probírané soutěže se po roční pauze nevrací pouze Třebíč s Náměští, ale také Želetava. Ta však nebude součástí „východní“ skupiny B tvořené týmy z Třebíčska, Žďárska a poloviny Jihlavska, ale té západní s dalšími okresy. Mužstvo Želetavy, které se po postupu do I.A v roce 2012 stalo pravidelným účastníkem na dobu dvanácti let, tak čeká nová výzva. Své síly tým kolem kapitána Tomáše Simandla poměří například se Světlou nad Sázavou, Přibyslaví či s béčky Chotěboře, Humpolce a Havlíčkova Brodu.
Na fotografii: Stálicí nejvyšší krajské soutěže je mužstvo Okříšek, které v ní zápolí už od roku 2005.
Foto: Facebook SK Huhtamaki Okříšky