Kraj Vysočina podpoří památky UNESCO
Profilovka
28. 04. 2024.
420

VYSOČINA – Kraj Vysočina jako již tradičně podpoří města s památkami UNESCO. Všem třem městům – Žďáru nad Sázavou, Telči a Třebíči poskytne dotaci.

Ve Žďáru nad Sázavou si letos připomenou významné výročí. Za poutním kostelem sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře přijíždějí návštěvníci z celého světa už třicet let. Právě tak dlouho je unikátní památka architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla na prestižním Seznamu světového dědictví UNESCO. Město tak čeká rok plný oslav, které spojilo s projektem 30 let na seznamu hvězd. „Cílem je kromě zvýšení povědomí o této významné památce, která dlouho stála tak trochu opodál, také podpora turistického ruchu a trvale udržitelné zachování pro budoucí generace,“ sdělil náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury Roman Fabeš. Projekt vyvrcholí v polovině srpna, kdy se mimo jiné uskuteční koncerty na hladině Konventského rybníka a další program. V rámci Fondu Vysočiny, respektive programu UNESCO 2024 pošle Kraj Vysočina Žďáru nad Sázavou částku 350 tisíc korun.

„Stejný obnos obdrží také Třebíč a Telč, tedy další dvě památky se značkou UNESCO  v regionu. Všechna města předem specifikovala, na jaký účel dotaci využijí. Můžeme se tak těšit třeba na audioprůvodce židovskými památkami v Třebíči nebo novinky v telčském podzemí,“ nastínil hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek, do čeho města letos plánují za krajské peníze investovat. Podle jeho informací stejnou částku všechna tři města obdržela i v loňském roce.

Finanční dar využijí v Telči na kulturní program při podzimních Svatováclavských slavnostech, výstavu obrazů Davida Bartoně v Městské galerii Hasičský dům nebo zlepšení technického vybavení podzemí. Dotace zároveň pokryje také část nákladů na prezentaci města, ať už v nástěnném kalendáři, v tištěných materiálech či on-line platformách.

V Třebíči plánují krajskou dotaci využít k opravě modelu židovské čtvrti z dílny Stanislava Vršky z roku 2006, který se v současnosti nachází v Zadní synagoze. K modelu přibude dotyková obrazovka nebo reproduktory. „Návštěvníci města by také nově měli mít možnost využít služeb audioprůvodce místními památkami UNESCO, a to v češtině, angličtině a němčině,“ doplnil Roman Fabeš.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image