Na sedm set historických praporů dorazilo do Telče
Profilovka
22. 06. 2024.
1668

TELČ -  U příležitosti 160. výročí založení prvního sboru dobrovolných hasičů se v Telči na náměstí Zachariáše z Hradce pod záštitou předsedy Senátu Miloše Vystrčila v sobotu 15. června konalo celostátní setkání historických praporů SDH. Do Telče jich z různých koutů Česka dorazilo bezmála sedm stovek.

Pod záštitou předsedy Senátu Miloše Vystrčila se v Telči konaly oslavy 160. výročí od založení prvního českého sboru dobrovolných hasičů. Akci uspořádalo Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. Přímo na náměstí bylo všech sedm stovek praporů dekorováno pamětní stuhou a třináct krajských praporů bylo odekorováno stuhou předsedy Senátu Parlamentu ČR. Stuhy předsedy Senátu Parlamentu České republiky se udělují skupinám nebo jednotlivcům za ochranu zdraví, majetku nebo životů lidí. Sám Miloš Vystrčil má k hasičům hodně blízko. Jeho předci v Telči vyráběli dodnes populární hasičské stříkačky, tzv. vystrčilky, které můžete vidět například mezi exponáty hasičského muzea v Přibyslavi. Slavnostního nástupu se účastnil také hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek a náměstkyně hejtmana Hana Hajnová. 

Celkově si celostátní setkání nenechalo ujít téměř pět tisíc dobrovolných hasičů, jednotlivé sbory si s sebou přivezly buď své originální historické prapory, či jejich repliky. Dobrovolní hasiči jsou s více než 360 tisíci členy největší zájmovou organizací v republice. Dlouhodobě se podílejí také na činnosti ve veřejném neziskovém sektoru, udržují společenský a kulturní život v obcích a podporují vzdělávání jak mladých hasičů, tak veřejnosti. 
Foto: Kraj Vysočina 

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image