Nová výstava představuje kouzlo krajiny Českomoravské vrchoviny
Profilovka
03. 04. 2024.
576

NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ - K fotografování poprvé „přičichl“ jimramovský rodák Zdeněk Bureš v deseti letech. Jeho prvním „učitelem“ byl starší bratr. Pak pokračoval v době svých učňovských let. Fotografický kroužek, který tehdy navštěvoval, vedl vyučený fotograf a také velice dobrý učitel. Po vojně byl pak Zdeněk Bureš častým hostem dvou renomovaných jimramovských fotografů Jindřicha Vápeníka a Jiřího Sedláka. „Z nich jsem tahal rozumy. Společně jsme pak vystavovali svoje dílka ve vývěsce na náměstí,“ připomíná své první zkušenosti za hledáčkem fotoaparátu Zdeněk Bureš z Jimramova, dnes již ostřílený fotografický profesionál. Jeho nejnovější výstava je v dubnu k vidění ve foyer pavilonu chirurgických oborů Nemocnice Nové Město na Moravě. Nejoblíbenějším tématem jimramovského fotografa je krajina. „Rád vyhledávám neokoukané pohledy. A také detaily a makro,“ říká Zdeněk Bureš, který je už řadu let členem žďárských fotoklubů Freeland a Vysočina. Rodný Jimramov a okolní krajina jsou pro něj velkou inspirací. Ale rád se podívá i jinam. Fotografovat jezdil například do rumunského Banátu nebo na Ukrajinu. Na výstavě v novoměstské nemocnici jsou k vidění méně či více známé pohledy na Českomoravskou vrchovinu.

Zdeněk Bureš
Bydliště: Jimramov
Profese: vyučen strojní zámečník, po vojně profesionální hasič. Nyní: „neposedný důchodce“
Fotografuji zejména krajinu ve všech ročních obdobích, reportáže obecních akcí, a snad všechno, co mi vleze před objektiv.
Používaná technika: Nikon, objektivy Nikon a Sigma. Celý život žiji v Jimramově. Od školních let, kdy jsem poprvé přičichl ke kouzlu zvanému fotografování, se tomuto koníčku věnuji téměř bez přestávek. Mým velkým učitelem byl pan Zdeněk Mikše ze Strachujova. V pozdějších letech jsem býval častým hostem u pánů Jindřicha Vápeníka a Jirky Sedláka a tahal z nich tzv. rozumy. Oba, o pár let starší, byli v tu dobu již vyspělými amatérskými fotografy. Jak běžel čas, měnila se fotografická technika, byla stále vyspělejší. Největší zlom nastal rozvojem digitální fotografie.

K šedesátinám jsem si nadělil dárek, digitální zrcadlovku Nikon. Více času při odchodu do důchodu a nová fototechnika mi umožnila vážněji se věnovat tomuto koníčku. Díky fotografování jsem poznal spoustu nových přátel. Řadu let se zúčastňuji fotografických „expedic“ na Šumavu pořádaných brodským fotografem a mým kamarádem Vláďou Kuncem. V roce 2018 jsem měl první autorskou výstavu fotografií v rodném Jimramově. Mimo to se účastním se svými výtvory výstav pořádaných fotokluby Vysočina a Freeland, oba ze Žďáru nad Sázavou, kterých jsem členem. Chtěl bych moc poděkovat Horácké tiskárně v Novém Městě na Moravě za skvělou spolupráci. Budu rád, když Vás moje fotografie osloví. Spousty dalších fotografií naleznete na mém facebookovém profilu: https://www.facebook.com/ZB.Jimramov

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image