Pocta Vlastovi Zahrádkovi ve znamení třináctky
Profilovka
03. 07. 2024.
12692

TŘEBÍČ (mad) – Od nečekaného úmrtí hudebníka, zpěváka a skladatele Vlasty Zahrádky uplynul měsíc. Zpráva přišla jako blesk z čistého nebe ve chvíli, kdy už byly přípravy na tradiční koncert kapely Carmen v přírodním amfiteátru Na kopci ve Výčapech. Fanoušci legendární třebíčské skupiny o každoroční výjimečné hudební setkání nepřijdou, i když se tentokrát ponese ve smutnějším duchu. Koncert chtějí zbývající členové kapely pojmout jako poctu Vlastu Zahrádkovi. Jak se Carmen s odchodem svého zpěváka vyrovnává, jak bude probíhat koncert ve Výčapech a jaká bude budoucnost kapely, o tom všem jsme si povídali se zakladatelem Carmen Lubošem Dennerem.

Smrt Vlasty Zahrádky otřásla Třebíčskem. Nejhůře odchod blízkých vždy nese nejbližší rodina. Pro vás jako Vlastovu hudební rodinu to ale muselo být také velmi obtížné. Jak jste zprávu o jeho smrti nesli?
Byl jsem součástí toho nešťastného odpoledne, kdy jsme zjistili, že Vlasta zemřel. Byl to šok a dodnes se mně tomu nedaří uvěřit. Byl pro nás všechny víc než jen členem party. Na Carmen je nejsilnější přátelství, které mezi sebou máme, v tom je ta síla této party a Vlasta byl nedílnou součástí. I když jsme věděli, že bojuje s nemocí, nečekali jsme to.

Není to poprvé, kdy se Carmeni musí vyrovnat se smrtí člena kapely. Po tragické nehodě jste před lety přišli o bubeníka Pavla Veselého. V čem je to nyní jiné?
Ztráta kamaráda, přítele je bolestivou věcí. Pavel byl tak mladý, měl život před sebou. Už je to tak dávno. Před třemi lety zemřel Dušan Němec, teď jsme přišli o Vlastu. Všichni zde měli ještě mnoho roků být… Jiné je to v tom, že tenkrát měl Pavel neveřejné rozloučení, jen v úzkém kruhu, teď jsem rád za to, že jsme se s Vlastou mohli rozloučit společně s jeho rodinou, přáteli a fanoušky.

Kdy padlo rozhodnutí na veřejné rozloučení v třebíčském Fóru a proč právě tam?
Rozhodnutí padlo hned v den, kdy Vlasta zemřel. Bylo to ve velkých emocích. Renata, Vlastova přítelkyně, návrh, aby se s Vlastou mohlo přijít rozloučit co nejvíce lidí a obřad byl na Fóru hned s Vlastovými dětmi, podpořila. Byla, je součástí dění okolo kapely a ví, jak Vlastovi a Carmen na všech lidech okolo záleží. Do rozloučení a organizace pohřbu dala s rodinou obrovskou energii a má za to náš velký obdiv. Fórum proto, že jako Carmen jsme v této budově měli dlouhá léta zázemí, byla tam zkušebna kapely, mnohokráte jsme zde vystupovali ve velkém sále, měli jsme tam domovskou základnu v restauraci u Bakusů. Byli jsme tam doma. Vlasta si zasloužil odejít z tohoto světa z nejmilovanějšího hudebního místa, z pódia. Shodou okolností se zde potkává jeho datum narození, které je 13., adresa Fóra je Masarykovo náměstí 1313/13 a akce Pocta Vlastovi ve Výčapech bude 13. července.

Kapela Carmen je dnes už legendou. Spousta lidí na vašich tanečních zábavách a koncertech zažívala první lásky a s nostalgií vzpomíná na ta léta. Co dnes dělají členové kapely?
Carmen byla několik roků profesionální kapelou. Ale to bylo v devadesátých letech. Dnes máme každý své civilní zaměstnání, nebo podnikáme. Petr Bende je profesionální muzikant a zpěvák. Vašek, Michal, Jirka a Karel mají krom své práce i své hudební skupiny, nebo projekty. Já vedle Carmen dělám profesionální hudební management a vedu svoji obchodní, uměleckou firmu.


Loňský vydařený koncert skupiny Carmen na Podzámecké nivě v Třebíči (15. července 2023).

Jak je to vlastně s existencí Carmen? V médiích se uvádí, že kapela fungovala od roku 1986 zhruba do roku 2000. Od té doby vystupujete jen jednou ročně, tradičně ve Výčapech v přírodním amfiteátru Na kopci. Výjimkou byl loňský rok, kdy jste zahráli na Podzámecké nivě v Třebíči…
Je to tak. Carmen odehrála převážnou část svých vystoupení (více než 1300) do roku 2000. Od té doby jsme „sváteční“ kapelou, s vystoupeními převážně jednou ročně v areálu Výčapy Na kopci. Ale třeba třicáté výročí bylo na zimním stadionu v Třebíči, byly i další výjimky, veřejné i neveřejné.

Letošní koncert ve Výčapech je naplánován na 13. července. V čem bude jiný?
Jiný bude v tom, že budeme hrát poprvé po dlouhé době, kdy se Vlasta do kapely vrátil, bez něj. Ale večer bude celý o něm, o skvělém příteli, zpěvákovi, muzikantovi a skladateli. Večer jsme nazvali Pocta Vlastovi a na pódiu s Carmen, písněmi Carmen a Vlasty Zahrádky vystoupí 12 zpěváků z kapel regionu a také mimo něj.
Mohu říct, že se na pódiu sejde neuvěřitelná sestava, něco podobného historie třebíčské hudby nepamatuje. Moc si vážíme všech, kteří s námi na Vlastovu počest vystoupí, o to víc, že nikdo z oslovených ani na chvilku nezaváhal.
CARMEN ve složení:
Petr Bende, Luboš Denner, Vašek Čudka, Jiří Tržil, Michal Chaloupka, Karel Holík a zpěváci, přátelé Vlasty Zahrádky a skupiny Carmen: Pavel Machát Matador, Mirek Zbožínek Puls, Vlasta Macek Ex Carmen1990, Václav Bartoš Fru Fru a Kucharski, J. A. Kronek Alband – Kern, Zbyněk Bazala Pátek 13., Petr Flesar Svěrák 3., Martin Malík Kiss Czech Company, Petr Szabó Credit, Ex Bagr Jiří Ronaldo Bílek Noise-band, Miloš Bazala – Bambus a Luboš Syrový - Ex Bagr.
Jako hosté vytoupí J. A. KRONEK - ALBAND – KERN a Relax stage: TUZEX.

Jaká bude budoucnost kapely Carmen?

Se členy Carmen, nejbližšími nehrajícími členy party chceme nyní co nejdůstojněji uspořádat večer 13. července Pocta Vlastovi. To je nyní náš jediný cíl. Pak jsme dohodnuti, že si dáme nějaký čas klid, každý prostor na rozmyšlenou, pak se sejdeme a dohodneme se, co dál. Jestli bude Carmen dál hudebně, veřejně žít, nebo se stane historií.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image